İçeriğe geç

2010’lu yıllardaki teknolojik gelişmeler

Geçtiğimiz günlerde 2010’lu yılları geride bıraktık. Acısıyla tatlısıyla pek çok gelişmenin yaşandığı, hem ülkemiz hem de dünya için hareketli bir dönem oldu. Peki geride bıraktığımız 10 yılda teknoloji dünyasında hangi gelişmeler dikkat çekti? Listeyi hazırlarken, dikkat çeken ürünleri eklemeye çalıştım. Elbette daha fazla madde eklenebilir, yorumlarda fikirlerinizi bekliyorum. Hadi başlayalım!

iPad (2010)

Steve Jobs tarafından Nisan 2010’da lanse edilen iPad, daha önce sunulmayan deneyimlerle birlikte karşımıza çıktı. Özellikle dönemin küçük ekranlı telefonlarının eksikliğini gidermek için ortaya çıkan bu fikir aradan 10 yıl geçmesine, teknoloji dünyasında nice gelişmeler yaşanmasına rağmen geçerliliğini koruyor. Elbette bunda en önemli sebeplerden biri Apple’ın, iPad Pro modellerini piyasaya sürerek, iPhone’lardan daha farklı bir deneyimi sunması ile oldu.

Instagram (2010)

Kurulduktan 2 yıl sonra, Facebook tarafından 1 milyar dolar bedelle satın alınan Instagram, şuan en popüler sosyal mecra. Facebook için karlı bir yatırım olmuşa benziyor ancak bu başarıda Facebook ekibinin etkisi çok büyük. Çıkış noktası fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram şimdilerde Periscope, Youtube, Snapchat ve Messenger gibi mecralara rakip olan özelliklere de kavuştu.

Sanal Gerçeklik

VR gözlük pazarının en önemli oyuncularından biri olan Oculus, 2012 yılında ilk sanal gerçeklik gözlüğünü tanıttı. İlk çıktığında büyük yankı uyandıran bu gözlüklerin başına tıpkı 3D teknolojisinin başına gelenler geldi. O zamanlarda düşük çözünürlük, gecikme süresi, karmaşık kullanım ve zayıf oyun kütüphanesi sebebiyle pek ilgi görmeyen bu teknoloji, son dönemde toparlamaya başladı. Statista‘ya göre 2019’da 16.8 milyar dolar olan pazar hacmi 2023’te 160 milyar dolara kadar büyüyecek.

Tesla Model S (2012)

Şüphesiz, elektrikli otomobil devriminin en önemli markası Tesla oldu. İlk tanıttığı model olan Roadster’dan sonra çıkan ikinci modelse Model S oldu. Elektrikli olmanın yanı sıra çok teknolojik olan bu araçlar, sahip oldukları otonom sürüş asistanı ile de fazlasıyla konuşuldu.

DJI Phantom 1 (2013)

Tüketici iha pazarının en dikkat çeken hamlesi 2013 yılında DJI’dan geldi. Öncelerinde adı sanı belli olmayan onlarca markanın basit denemeleri olan piyasaya, son derece teknolojik ve sağlam ürünler sunan DJI, hala rakipsiz ilerleyişine devam ediyor.

Ethereum (2013)

Şüphesiz en çok konuşulan konulardan biri de sanal paralar oldu. Bu listeye 2009 yılında hayatımıza girdiği için Bitcoin’i alamadım ancak, en dikkat çeken alt coin Ethereum 2013 yılında hayatımıza girdi. Bitcoin ile birlikte bütün coinlerin yükselişe geçtiği 2017 yılı ise, kripto paraların herkes tarafından konuşulduğu bir dönem oldu.

Apple Watch (2015)

Son yıllarda en dikkat çeken gelişmelerden biri de giyilebilir teknolojiler oldu. Öncesinde Fitbit, Samsung, LG ve Sony gibi markaların öncülüğünü yaptığı pazarda, kartlar Apple Watch modelinin tanıtılması ile yeniden dağıtıldı. Şuan lider akıllı saat üreticisi Apple. Giyilebilir teknolojilerin en büyük katkısı şüphesiz kişisel sağlık ölçümlerinde oldu. Saatiniz veya bilekliğiniz üzerinden nabzınızı ve stres seviyenizi ölçebilirsiniz.

Nintendo Switch (2017)

Oyun konsolları arasında da en dikkat çeken çıkışlardan biri Nintendo Switch oldu. Hem ev hem de el konsolu olarak kullanılabilen Switch, ek aksesuarlarla çok farklı kullanım senaryolarına imkan sağlıyor. 35 milyondan fazla satılan Switch, aynı zamanda Nintendo’nun kan kaybını önleyen önemli bir gelişme oldu.

TikTok (2017)

Son 10 yılda hayatımıza giren popüler sosyal medya platformları Instagram ile kalmıyor. TikTok’da 2017 yılında hayatımıza girerek, daha önce kurulan platformlarda kendine yer edinememiş insanlar için harika bir platform oldu. Burada bulunan kitlenin boyutunu fark eden pek çok ünlü ve siyasetçi de platforma katılmayı ihmal etmedi.

Yeni Dönem Video Akımı (2019)

En önemli gelişmelerden biri de film, dizi ve eğlence platformları oldu. Netflix, Spotify, Youtube, Amazon Video gibi daha pek çok platform hızla büyüdü. Öyle ki sinema ve televizyon sektörünün önüne geçecek kadar yoğun kullanıma sahipler.

Kaynaklar:

https://www.pcmag.com/feature/371755/the-most-iconic-tech-innovations-of-the-2010s

https://medium.com/@egecancanko/2010lu-y%C4%B1llarda-ya%C5%9Fanan-teknolojik-geli%C5%9Fmeler-2fa00031d988

Tarih:Aklında olsun!TeknolojiTüm postlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir