Apple, 15 inç MacBook Air’i tanıttı

Apple yeni 15 inç laptopu olan 15 inç MacBook Air’i tanıttı. Geniş 15.3 inç Liquid Retina ekranı, M2 çipin performansı, 18 saate kadar pil ömrü, fansız ve sessiz tasarımıyla 15 inç dizüstü bilgisayarı olan yeni MacBook Air, güç ve taşınabilirliği bir araya getiriyor. Yepyeni altı hoparlörlü ses sistemiyle etkileyici bir Uzamsal Ses özelliği sunan 15 inç MacBook Air, 1080p FaceTime HD kamera ve MagSafe şarjın yanı sıra macOS Ventura ile geliyor. Yeni model bugünden itibaren sipariş edilebiliyor ve 13 Haziran Salı günü satışa sunuluyor. M2 çipli 13 inç MacBook Air, önceki modele göre 1.000 TL daha düşük olan 31.499 TL’den başlayan fiyatlarıyla, yeni modele geçiş yapacak kullanıcılardan ilk kez Mac satın alacak müşterilere kadar herkese daha fazla avantaj ve seçenek sunuyor.

“İlk 15 inç MacBook Air modelini duyurduğumuz için heyecanlıyız. İnanılmaz performansı ve etkileyici tasarımıyla yeni MacBook Air, dünyanın en iyi 15 inç laptopu. Böyle bir ürün yalnızca Apple çip sayesinde mümkün olabiliyor.” diyen Apple’ın Donanım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Ternus sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yeni MacBook Air, geniş Liquid Retina ekrandan son derece ince ve fansız tasarıma, olağanüstü pil ömründen etkileyici altı hoparlörlü ses sistemine kadar tüm özelliklere sahip.”

15.3 inç Liquid Retina Ekran 

Yeni MacBook Air’de kullanıcıların çok daha fazla içerik görmesini sağlayan geniş ve yüksek çözünürlüklü bir 15.3 inç Liquid Retina ekran bulunuyor. 500 nite kadar parlaklık ve 1 milyar renk desteğiyle göz kamaştıran Liquid Retina ekran, içeriklerin son derece zengin, canlı ve net bir şekilde görünmesini sağlıyor. Üstelik bu ekran, benzer seviyedeki PC laptoplardakine kıyasla iki kat daha yüksek çözünürlüğe ve yüzde 25 daha fazla parlaklığa sahip.

Dünyanın En İnce 15 inç Laptopu

Yeni MacBook Air yalnızca 11,5 mm inceliğinde. Bu da onu dünyanın en ince 15 inç laptopu yapıyor. Yalnızca 1,49 kg olması sayesinde taşınması da son derece kolay. Yeni MacBook Air, geniş ekranına rağmen sağlam ve dayanıklı. Üstelik benzer seviyedeki bir PC laptopa göre yaklaşık yüzde 40 daha ince ve 0,22 kg daha hafif.

M2 Çiple İnanılmaz Performans ve Uzun Pil Ömrü

15 inç MacBook Air, M2 çip sayesinde inanılmaz bir performans sergiliyor. Yeni 15 inç MacBook Air, Intel tabanlı en hızlı MacBook Air’e göre 12 kata kadar daha hızlı.  Core i7 işlemcili en çok satan 15 inç PC laptop ile karşılaştırıldığında ise yeni MacBook Air iki kata kadar daha yüksek hıza sahip. Daha iyi bir ekran ve daha yüksek performansla gelen yeni MacBook Air, 18 saate kadar ulaşan pil ömrü sunuyor. Bu süre, PC’dekine kıyasla yüzde 50 daha fazla. 15 inç MacBook Air’de dört adet performans ve dört adet verimlilik çekirdeğine sahip güçlü bir 8 çekirdekli CPU, hızlı grafikler için 10 çekirdekli bir GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine yer alıyor. M2 çip ayrıca 100 GBps bellek bant genişliği ve 24 GB’a kadar hızlı birleşik bellek desteği sunuyor. Böylece aynı anda birden fazla iş yapmak ve karmaşık iş yükleriyle çalışmak son derece akıcı hale geliyor.

1080p FaceTime HD Kamera ve Altı Hoparlörlü Ses Sistemi

MacBook Air’deki 1080p FaceTime HD kamera, FaceTime aramaları ve video konferanslar için mükemmel. M2 çipteki gelişmiş görüntü sinyali işlemcisinin işlem gücü de eklenince, kullanıcılar görüntülü aramalarda harika görünüyor. Üçlü mikrofon dizilimi, gelişmiş hüzmeleme algoritmaları kullanarak sesleri net bir şekilde yakalıyor. Böylece kullanıcılar görüntülü aramalarda seslerini güçlü ve net bir biçimde iletebiliyor. 

Yeni 15 inç MacBook Air tasarımında, iki tweeter’dan ve force-cancelling özellikli iki grup woofer’dan oluşan yeni ve olağanüstü altı hoparlörlü ses sistemi de yer alıyor. Yeni hoparlörler iki kat güçlü bas ile daha tok sesler sunuyor. Dolby Atmos desteği sunan Uzamsal Ses özelliği ise müzik dinlerken veya film izlerken etkileyici deneyimler yaşatıyor.

macOS ile Güçlü Üretkenlik

macOS Ventura, Mac deneyimini kullanıcıların daha da fazlasını yapabilmesine yardımcı olacak bir seviyeye çıkarıyor. Mesajlar ve Mail her zamankinden de iyi hale gelirken Mac’te Safari ise geçiş anahtarı özelliğiyle parolasız bir geleceğe adım atıyor. Süreklilik Kamerası; Masa Görüntüsü, Ana Sahne ve Stüdyo Işığı gibi video konferans özelliklerini tüm Mac’lere getiriyor. Sahne Yöneticisi, uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenliyor. Böylece kullanıcılar ellerindeki işe odaklanırken istediklerinde her şeyi bir bakışta görebiliyor. iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi ile kullanıcılar ayrı bir fotoğraf albümü oluşturup ailelerinden altı kişiyle paylaşabiliyor. Freeform uygulaması ise kullanıcıların üretkenliklerini artırmalarına ve kendilerini daha iyi ifade etmelerine imkan tanıyan esnek bir tuval sunuyor. Kullanıcılar Handoff, AirDrop, Evrensel Pano ve Mesajlar gibi Süreklilik özellikleri sayesinde Mac ile iPhone arasında çalışabiliyor.  

Bu sonbaharda kullanıma sunulacak olan macOS Sonoma; araç takımları ve etkileyici ekran koruyucularla kişiselleştirme için yeni yollar, Oyun Modu ile optimize edilmiş oyun deneyimleri, güçlü video konferans özellikleri, Safari için büyük bir güncelleme ve daha fazlasıyla Mac deneyimini her zamakinden de keyifli ve üretken hale getiriyor.

Çevre İçin Daha İyi

Yeni MacBook Air çevre bilinciyle tasarlandı. Baskı devre kartlarının birçoğunda yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın kaplama ve kalay lehim kullanıldı. Tüm mıknatıslarda ise yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementlerinden yararlanıldı. MacBook Air’de yer alan MagSafe konnektörü yüzde 100 geri dönüştürülmüş kobalt, pil tepsisi ise yüzde 90 geri dönüştürülmüş çelik kullanılarak üretildi. MacBook Air, Apple’ın enerji verimliliği konusundaki yüksek standartlarını karşılıyor ve cıva, PVC ve berilyum içermiyor. Ambalajın yüzde 99’unun lif bazlı malzemeden üretilmesi, Apple’ı 2025 yılına kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yaklaştırıyor.

Bugün küresel kurumsal operasyonlarında karbon nötr olmayı başaran Apple, 2030’da tüm ürünlerini karbon nötr hale getirmeye odaklanmış durumda. Bu da Apple’ın ürettiği her Mac’in tasarımdan üretime ve müşteriler tarafından kullanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

  • Gece yarısı, yıldız ışığı, gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerine sahip M2 çipli 15 inç MacBook Air 36.999 TL’den ve eğitime özel 34.149 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 
  • Gece yarısı, yıldız ışığı, gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerine sahip M2 çipli 13 inç MacBook Air 31.499 TL’den ve eğitime özel 28.599 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 
  • Seride yer almaya devam eden altın, gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerine sahip M1 çipli 13 inç MacBook Air 24.999 TL’den ve eğitime özel 22.499 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
  • 1.699 TL’den fiyatla satışa sunulan yeni 70 W USB-C Güç Adaptörü’de bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*