İçeriğe geç

Apple HomePod neden başarısız oldu?

Apple 1 trilyon dolarlık değeri ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Pek çoğumuz Apple’ı başarılı ürünleriyle tanıyoruz. iPhone modelleri her yıl yüzlerce milyon adet satılıyor. Tam kablosuz kulaklık ve akıllı saat pazarlarının lideri. Tablet pc sınıfında en iyi modelleri üreten marka.

Akıllı saat pazarı 2018 ve 2019 birinci çeyrek verileri.

Ancak Apple’da olsanız hatalar yapabiliyorsunuz. Bu hatalardan en yenisi ise HomePod oldu. Apple, Şubat 2018’de akıllı hoparlörü HomePod’u duyurduğunda, pazarda deneyimli pek çok rakibi vardı. Bunlardan biri Google, bir diğeri ise Amazon. Bu markalar, daha uygun fiyatlı ve akıllı asistan özellikleri ile ön plana çıkan ürünlere sahiptiler. Apple ise farklı bir yol izlemeyi tercih etti ve ses kalitesi ile ön plana çıkan HomePod’u tanıttı. Üzerinde bulunan 7 tweeter ve güçlü bir woofer ile odanın her yerine eşit dağılan ses deneyimi sunuyordu. Böyle bir ürünü ortaya çıkartmak ciddi bir maliyet anlamına geliyordu. Bu da Apple’ın rakipleri ile rekabet etmede sorunlar yaşamasına sebep oldu.

2 yıla yakın süredir satışta olan HomePod, Akıllı Hoparlör pazarında ancak %10’luk pay sahibi olabildi. Söz konusu marka, girdiği her pazarda liderliğe oynayan Apple olunca, %10’luk pazar payı, ürünün başarısızlığını kanıtlar nitelikte.

Aslına bakarsak HomePod Apple’ın ilk hoparlör denemesi değil. Marka 2006 yılında iPod Hi-Fi isimli bir hoparlörü tanıtmıştı. iPod modellerinizi cihazın üzerine yerleştirerek müziklerinizi çalabiliyordunuz. Bu ürün HomePod gibi akıllı bir hoparlör değildi ancak birkaç tane ortak noktaya sahipler. Bunların biri, ses kalitesinin ön planda tutulması. Bir diğer ortak noktası ise fiyatları. Her ikisi de 350 dolardan satışa sunuldu.

iPod Hi-Fi’ın tanıtıldığı dönemde, pek çok uygun fiyatlı rakibi de vardı. Bunlardan en popüleriyse iHome’du. iHome ses kalitesi ile dikkat çekmiyordu ancak, iPod Hi-Fi’dan çok daha düşük fiyatıyla dikkatleri üzerine topluyordu. Apple, sunduğu ses deneyimini insanlara anlatmaya çalışsa da bu insanları 3.5 kat daha fazla para ödetmeye ikna etmeye yetmedi. Fiyat avantajı haricinde iHome’un sahip olduğu alarm, FM radyo ve taşınabilir yapısı ile de daha tercih edilebilir duruyordu. En nihayetinde Apple, iPod Hi-Fi’ı tanıttıktan bir yıl sonra üretimini sonlandırmak zorunda kaldı.

HomePod’a baktığımızda da benzer durumla karşılaşıyoruz. Rakipleriyle kıyasladığımızda çok yukarıda kalan bu fiyatlar 100 dolarlık fiyatla satılan Google Home ve Amazon Echo ile rekabet edemedi. Bu hoparlörler ses performansı ile dikkat çekmese de akıllı hoparlörden beklenenleri çok iyi şekilde yerine getiriyorlar. Hem de üçte biri fiyatına!

Apple 2006 yılında karşılaştığı durumla 12 yıl sonra, 2018 yılında tekrardan karşılaştı.Apple Homepod’da taleplerin beklenti altında kalmasıyla karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte fiyatlarda 50 dolarlık bir indirime giderek 300 dolardan satmaya başladı. Ancak bu indirimde işlerin iyi gitmesini sağlamadı.

Peki HomePod neden satmıyor?

Üçte biri fiyata satılan Amazon Echo ya baktığımızda HomePod’un yapamadığı pek çok özelliğe sahip. Spotify, Prime Müzik, TuneIn ve iHeart gibi daha pek çok platformu destekliyor. Homepod’da ise sadece Apple müzik ile destekleniyor. Spotify gibi harici bir platformu kullanmak istediğinizde farklı bir Apple cihazınız üzerinden, Airplay aracılığıyla bağlanmanız gerekiyor. Sesli asistan tarafında da Amazon’un Alexa’sı çok daha fazla imkan sağlarken, Siri ile yapacaklarınız bir hayli sınırlı kalıyor. Öyle ki amazon’un Alexa’sı ile Amazon.com üzerinden siparişler dahi verebiliyorsunuz.

Haliyle İnsanlar akıllı hoparlör olarak satılan bir ürüne sırf daha iyi ses kalitesi sunuyor diye 3 katı para ödemek istemedi. Apple Homepod’un satış rakamlarını paylaşmadı ancak, ilk yılda yaklaşık 2.5 milyon adet satıldığı tahmin ediliyor. Amazon Echo ise 7 milyondan fazla satmayı başarmış durumda.

Peki iPod Hi-Fi’da olduğu gibi Apple, HomePod’un üretimini durdurur mu? Yoksa yeni denemeler yapar mı? Dedikodular Apple’ın uygun fiyatlı bir akıllı hoparlör üzerinde çalıştığı yönünde. Akıllı hoparlör sistemleri, akıllı ev, multimedya ve sesli asistan ekosistemleri için önemli bir parça olduğundan dolayı Apple’ın hemen vazgeçmeyeceğini düşünüyorum.

Tarih:Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir