Apple, yeni Mac Studio’yu duyurdu ve Mac Pro’da Apple çipi kullanıma sundu

Apple, şimdiye kadarki en güçlü iki Mac modeli olan yeni Mac Studio ve Mac Pro’yu tanıttı. M2 Max ve yeni M2 Ultra çipe sahip Mac Studio, inanılmaz kompakt tasarımda olağanüstü bir performans artışı ve gelişmiş bağlantı özellikleri sunuyor. Mac Studio, Intel tabanlı en güçlü 27 inç iMac’ten 6 kata kadar, M1 Ultra çipe sahip önceki nesil Mac Studio’dan ise 3 kata kadar daha hızlı. Şimdi M2 Ultra çiple sunulan Mac Pro’da, Apple’ın en güçlü çipinin performansı PCIe genişletme yuvasının çok yönlülüğüyle bir araya geliyor. Mac Pro, önceki nesil Intel tabanlı modelden 3 kata kadar daha hızlı. 192 GB’a kadar birleşik bellek sunan M2 Ultra çipli Mac Studio ve Mac Pro, gelişmiş iş istasyonu grafik kartlarından çok daha fazla belleğe sahip ve diğer sistemlerin işleme bile alamadığı zorlu iş yüklerinin üstesinden geliyor. Mac’in Apple çipe geçişini tamamlayan yeni Mac Pro, Apple’ın diğer profesyonel sistemleriyle birlikte kullanıcıları Apple’ın şimdiye dek sunduğu en güçlü ve yetenekli profesyonel ürün serisiyle buluşturuyor. Mac Studio ve Mac Pro, bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 13 Haziran 2023 Salı gününden itibaren satışa sunulacak.

“Apple çipe sahip yeni Mac Studio ve Mac Pro, şimdiye dek geliştirdiğimiz en güçlü iki Mac.” diyen Apple’ın Donanım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Ternus sözlerine şöyle devam ediyor: “Mac Studio hem dünyanın her yerindeki profesyoneller için çığır açan bir performans sunuyor hem de yüz binlerce ev stüdyosu ve profesyonel stüdyonun merkezini oluşturuyor. Şimdiyse M2 Max ve yeni M2 Ultra ile daha da güçlenerek daha üstün bir performans ve gelişmiş bağlantı özellikleri sunuyor. Üstelik Mac Pro, dahili genişletme yuvasına ihtiyaç duyan kullanıcılar için en güçlü çipimizi PCIe genişleme yuvasının çok yönlülüğüyle buluşturuyor. Yeni Mac Studio ve Mac Pro, diğer profesyonel sistemlerimiz arasındaki yerini alıyor ve kullanıcılara Apple’ın şimdiye kadarki en güçlü ve yetenekli profesyonel ürün serisini sunuyor.”

Mac Studio: Üstün Performanslı Bir Güç Merkezi

Performansı ve gelişmiş bağlantı özelliklerini kompakt bir tasarıma sığdıran Mac Studio, profesyonellere hayallerini süsleyen stüdyoyu kendi masalarında oluşturma imkanı veriyor. M2 Max ve M2 Ultra çipli yeni Mac Studio, önceki nesle göre büyük bir performans artışı sağlıyor ve daha önceki Mac modellerinden geçiş yapan kullanıcılar için performansta olağanüstü gelişmeler sunuyor. M2 Max çipli Mac Studio, önceki nesil Mac Studio’dan yüzde 50’ye kadar, Intel tabanlı en güçlü 27 inç iMac’ten ise 4 kat daha hızlı. Ayrıca, 12 çekirdekli CPU’ya, 38 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen GPU’ya ve 400 GBps bellek bant genişliğiyle 96 GB’a kadar birleşik belleğe sahip.

M1 Max çipli Mac Studio ile karşılaştırıldığında M2 Max çipli Mac Studio:

  • After Effects kullanan hareketli grafik tasarımcılarının yüzde 50’ye kadar daha hızlı render almasını sağlıyor.
  • Geliştiricilerin Xcode ile yeni uygulama sürümlerini yüzde 25’e kadar daha hızlı bir performansla, ışık hızında oluşturmasına olanak tanıyor.

M2 Ultra çipli Mac Studio, Mac’in performansını yeni boyutlara taşıyor. M2 Ultra, M2 Max’ten iki kat fazla performans ve beceri ile Apple’ın şimdiye kadarki en büyük ve yetenekli system on a chip (SoC) mimarisi unvanını alıyor. M2 Ultra çipli Mac Studio, önceki nesil M1 Ultra çipli Mac Studio’dan 3 kata kadar, Intel tabanlı en güçlü 27 inç iMac’ten ise 6 kata kadar daha hızlı. Ayrıca, iş istasyonu kalitesinde performans için 24 çekirdekli CPU’ya, 76 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen GPU’ya ve 800 GBps bellek bant genişliğiyle 192 GB’a kadar birleşik belleğe sahip.

M1 Ultra çipli Mac Studio ile karşılaştırıldığında M2 Ultra çipli Mac Studio:

  • Octane kullanan 3D sanatçılarının 3 kata kadar daha hızlı render almasını sağlıyor.
  • DaVinci Resolve kullanan renk uzmanlarının videoları öncekinden yüzde 50’ye kadar daha hızlı işlemesine imkan tanıyor.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

  • Mac Studio 57.999 TL’den ve eğitime özel 52.199 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
  • Hem kule hem de raf tipi kasaya sahip Mac Pro (Kule Tipi Kasa) 194.999 TL’den ve eğitime özel 183.849 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Mac Pro (Raf Tipi Kasa) 209.999 TL’den ve eğitime özel 195.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*