Apple’ın yeni erişilebilirlik özellikleri

18 Mayıs Dünya Erişilebilirlik Farkındalığı Günü öncesinde Apple’da sunulan yeni Erişilebilirlik özelliklerini bu yazıda sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Apple, yıllardır geliştirmekte olduğu özellikleri hem bir adım ileriye taşımış hem de çalışma prensiplerinde önemli iyileştirmeler meydana getirmiş.

Assistive Access

 • Assistive Access özelliği, Calls adında tek bir uygulamada bir araya getirilen Telefon ve FaceTime uygulamalarının yanı sıra Mesajlar, Kamera, Fotoğraflar ve Müzik uygulamaları için de kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.
 • Yüksek kontrastlı düğmeler ve büyük fontlu metin etiketleri ile arayüzü kolayca ayırt edilebilir hale getiren Assistive Access özelliği, güvenilir destekleyicilerin destek sağlanan kişiye özel bir deneyim sunmalarına yardımcı olan araçlar da içeriyor.
 • Assistive Access, bilişsel yükü hafifletmek için tasarım inovasyonlarından yararlanarak uygulamaları ve deneyimleri ayrıştırıp temel özelliklerini ortaya çıkarıyor.
 • Bilişsel engelleri olan kişilerin ve güvendikleri destekçilerinin geri bildirimleri sonucu ortaya çıkan özellik, bu kişilerin keyif aldıkları ve iPhone ve iPad’in temelinde yer alan etkinliklere odaklanıyor.

Live Speech

 • iPhone, iPad ve Mac’teki Live Speech özelliği ile kullanıcılar hem telefon ve FaceTime görüşmeleri sırasında hem de bireysel sohbetlerinde söylemek istedikleri şeyleri yazıyor ve bu yazılanlar sesli olarak okunuyor.
 • Kullanıcılar arkadaşları, aileleri ve iş arkadaşlarıyla sohbet ederken hızla yanıt verebilmek için sık kullandıkları ifadeleri de kaydedebiliyor.
 • Live Speech özelliği, dünyanın dört bir yanındaki konuşamayan veya konuşma yetisini kaybetmiş milyonlarca kişiye destek olacak şekilde tasarlandı.

Personal Voice

 • Personal Voice özelliği, konuşma yetisini kaybetme riski taşıyan kullanıcılara kendi seslerine benzeyen bir ses yaratmanın kolay ve güvenli bir yolunu sunuyor
 • Özellik, yakın zamanda ALS veya hızla ilerleyerek konuşma yetisini etkileyen başka bir tıbbi durum teşhisi koyulmuş kullanıcılar için tasarlandı.
 • Kullanıcılar, iPhone veya iPad’de rastgele oluşturulan metinleri okuyarak 15 dakikalık ses kaydı ile bir Personal Voice oluşturabiliyorlar.
 • Kullanıcıların bilgilerini gizli ve güvende tutmak için aygıt içi yapay öğrenme teknolojilerinden yararlanan Personal Voice özelliği, Live Speech ile sorunsuz bir şekilde entegre olarak kullanıcıların sevdikleri kişilerle kendi oluşturdukları Personal Voice ile bağlantı kurabilmelerini sağlıyor.

ALS: Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, motor sinir hücrelerinin (motor nöronların) kaybından ileri gelen bir hastalıktır. 

Point and Speak

 • Büyüteç’te yer alan Point and Speak özelliği, görme engelleri olan kullanıcıların çeşitli metin etiketleri içeren fiziksel nesnelerle etkileşim kurmalarını kolaylaştırıyor.
 • Örneğin, mikrodalga fırın gibi bir elektrikli alet kullanırken Kamera uygulaması, LiDAR Tarayıcısı ve aygıt içi yapay öğrenme teknolojilerinden alınan verileri bir araya getiren Point and Speak özelliği, kullanıcı parmağını tuş takımında hareket ettirdikçe her bir düğmede yer alan yazıları seslendiriyor.
 • Point and Speak özelliği iPhone’daki Büyüteç’te ve iPad’deki LiDAR Tarayıcısı’nda yerleşik olarak bulunuyor.
 • Point and Speak özelliği, kullanıcıların fiziksel çevrelerinde gezinmelerine yardımcı olan Kişi Algılama, Kapı Algılama ve Görüntü Açıklamaları gibi diğer Büyüteç özellikleriyle birlikte de kullanılabiliyor.

Bu iyileştirmelerin hepsi gelecekte çok daha başarılı hale gelecektir. Erişilebilirlikler, insanların hayatlarını kolaylaştırması ve yararlı kullanımları yönünde oldukça dikkat çekmeye devam edecek.

Apple ve Erişilebilirlik ile ilgili tüm detaylı bilgilere https://www.apple.com/tr/accessibility/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*