İçeriğe geç

Bisiklet kilidi seçimi

Bisiklet sahiplerinin çekindiği durumlardan biri de bisikleti yalnız başına umumi yerlerde bırakmak. İki dakikalığına dahi olsa risk almamak gereken olay. Konumuz bisiklet kilitleri!

Bisiklet kilitlerini 4 farklı kategoriye ayırabiliriz.

  • Tel örgü kilitler
  • Zincir kilitler
  • Katlanır kilitler
  • U kilitler

Ben, U kilitler hariç tüm kilit modellerini aktif olarak kullanıyorum ve her birini ayrı senaryolarda başarılı buluyorum. Sırayla bahsedecek olursak…

Tel örgü kilitler

Genellikle giriş seviyesi kilitlerde karşımıza çıkan bir model. Üretim kolaylığı ve ucuz imalat gibi durumlardan dolayı, piyasa da en ucuza alınabilen kilit modelleri diyebiliriz. Bununla birlikte tel örgü kilitler, dayanıklılık konusunda da en zayıf kilit modelleri. Basit bir pense ile dahi birkaç dakikalık çabanın ardından kesilebilir. Bu sebeple kısa parklarda veya jant, sele gibi bisikletin donanımlarını kilitlemek için önerdiğim modeldir kendileri.

Zincir kilitler

Zincir kilit çelik alaşımlardan oluşuyor ve döküm halde üretiliyor. Bu sebeple tercih ettiğiniz marka ve kilidin sahip olduğu sertifikalar çok önemli. Zira pense veya demir makası ile kesilemeseler dahi, buz spreyleri ile kırılmaları mümkün olabiliyor. Kilidi tercih etmeden önce iyice araştırmak önemli. Zincir kilitler pek çok fiyat aralığında satılıyor ve içlerinde çok sağlam kilitlerde mevcut. Bendeki model ABUS 1200/110 modeli ve Abus’un 15 basamaklı güvenli derecelendirmesinin 2. basamağında yer alıyor. Yani Abus kilitler arasında, basit bir kilit olduğunu söyleyebilirim. Ancak pense ile kesmek istediğinizde kesilmiyor. Adı sanı bilinmeyen markalarla kıyaslanmayacak bir performans sergilediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Zincir kilitlere geri dönersek: dışındaki kumaş koruması, bisikletinizin zarar görmesini engelliyor ve esnek yapısı sayesinde sele altı çantası gibi yerlerde saklanıyor, kilitleme konusunda da bu esneklik ciddi kolaylık sağlıyor. Sağlamlık ve pratiklik konusunda orta yolu bulduğum için, oyumu zincir kilitlerden yana kullanıyorum.

Katlanır kilitler

Katlanır kilitler bir nevi menteşeli yapısıyla, işinizi hallettikten sonra katlanarak derli toplu taşımanıza olanak sağlıyor. Ancak menteşe yapısı sebebiyle bu tür kilitleri seçerken de oldukça titiz olmanız gerekli. Ben Foldlock Compact ve Abus Bordo Granit X plus 6500/85 modellerini kullanıyorum. Abus X plus 6500 az önce bahsettiğim 15 basamaklı derecelendirme sisteminden tam puan alarak 15. basamakta yer alan bir model. Gerek demir makasıyla kesilmelere, gerek buz spreyleriyle kırılmaya oldukça mukavemetli bir model kendisi. Elbette bu sağlamlığın de çeşitli bedelleri var. Kilit 1500 gram ağırlığa sahip ve giriş seviyesinde bir bisiklet parasına satılıyor. Bu tip kilitlerin kutu içeriğinden genelde kadroya sabitlenebilen taşıma çantaları da çıkar. Katladıktan sonra bu çantalarla taşımak da oldukça pratik oluyor.

U kilitler

U kilitler tamamen sabit yapıları ile en dayanıklı tasarımlardan birisi. Bu modellerde de her seviye de kilit bulmak mümkün. Burda da sertifikalarına göz atmanızı tavsiye ediyorum. U kilitler sabit yapıları, mecburen küçük çaplarından ve taşırken sahip olduğu büyük yapısıyla benim kullanmaktan çekindiğim modellerden birisi. Ancak farklı kullanım senaryolarına sahipseniz, sağlamlık konusunda en iyi tasarımlardan birisi olduğu için tavsiye ederim.

Bisiklet kilitleri konuda bu şekilde. Bu konu hakkında bir de video hazırladım. Onu da izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/_N5b_hfnIgQ

Tarih:BisikletTüm postlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir