İçeriğe geç

Elektrikli arabalar gerçekten çevreci mi?

Elektrikli arabalar son yılların en çok konuşulan teknolojik gelişmelerinden biri. Elektrikle çalıştıkları için sıfır emisyona sahip oldukları ve çevreci oldukları söyleniyor. Peki gerçekten çevreciler mi?

Konuyu daha iyi anlayabilmek için elektrikli araçlarla, içten yanmalı motora sahip geleneksel araçları kıyaslayacağım.

Üretim Aşaması

Batarya üretiminde çok fazla karbon salındığı için elektrikli otomobillerin üretiminde, geleneksel otomobillerinkine kıyasla CO2 salınımı çok daha fazla oluyor. İsveç Çevre Araştırmaları Enstitüsü’nün (IVL) raporuna göre lityum iyon pillerin üretiminde, kilowatt saat başına 61 ile 106 kg arasında karbondioksit açığa çıkıyor. Bu değer kulağa fazla gelebilir ama gün geçtikçe düşmeye devam ediyor. Zira bu 2017 yılında bu değer 150 ile 200 kg arasında değişmekteydi. Bununla birlikte bataryaların üretilme şartları ve kullanılan materyaller de karbon salınımını etkileyen faktörler arasında. Örneğin Çin’de üretim yapan bir batarya şirketi, Avrupa veya Amerika standartlarında üretim yaparsa, salınım değerlerini %66 oranında düşürebilir.

Fosil yakıtlarla çalışan otomobillerse, bataryaya sahip olmadığı için fabrikadan çıkarken elektrikli rakiplerine kıyasla çok daha ufak karbon ayak izi ile yollara çıkıyor.

Kullanımdaki Emisyon

Otomobilimiz üretim bandından çıktı ve artık kullanmaya hazır. Bataryaları ürettik, bundan sonra çevreye hiç zararımız dokunmaz, ne de olsa arabayı elektrikle şarj edeceğiz diyebilirsiniz. Maalesef CO2 salınımı bu kadarla kalmıyor. İçlerinde Türkiye’nin de olduğu, Dünya’nın genelinde elektriğin büyük bir kısmı kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtlardan elde ediliyor. Elbette bu durumun aksi olan ülkelerde var. Örneğin Norveç’te elektrik tamamen temiz kaynaklardan elde edildiği için kullandığınız elektrikli araba dolaylı da olsa, karbon salınımına sebep olmuyor.

ICTT‘nin raporuna göre içten yanmalı motora sahip otomobiller ile elektrikli otomobillerin üretim aşamasında ortaya çıkan CO2 farkı 2 yıl gibi bir sürede sıfırlanabiliyor. Elektiriğin Norveç gibi tamamen temiz kaynaklardan elde edildiği ülkelerde ise bu süre 1.5 yıla kadar inebiliyor.

Anlayacağınız elektrikli otomobiller, üretim aşamasında daha fazla çevreyi kirletiyor ancak 2 yıl gibi bir sürede bu farkı kapatabiliyorlar. Elbette bu süreler, batarya üretim teknolojileri geliştikçe daha da kısalacaktır.

Kaynak: https://interestingengineering.com/are-electric-vehicles-actually-worse-for-the-environment-than-combustion-engines

 

Tarih:TeknolojiTüm postlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir