Farklı Tasarımı ile Dikkat Çeken Kulaklıklar: Huawei FreeBuds 5 

Huawei, farklı tasarımlara sahip ürünler ortaya çıkarmayı seven markalardan birisi. Bunun bazen pazarda karşılığı olmasa da benim hep hoşuma gitmiştir. Bu tarz denemelerin, insanların ufkunu açtığını düşünüyorum. Örneğin geçtiğimiz senelerde ruj kutusuna (FreeBuds Lipstick) benzer bir kutu tasarımı yapmışlardı. O zamanlarda da bu epey konuşulmuştu. Elbette bu Huawei markasının güzel bir PR’ı olmuştu. FreeBuds 5’te çok farklı bir tasarım kullanılmış. Kutusu yumurtaya benzemekle beraber kulaklıklar farklı pek çok şeye benzetildi. Bu örnekleri yazının ilerleyen kısmında bulabilirsiniz.

Teknik Özellikler

İlk olarak FreeBuds 5’in teknik özelliklerini size aktarayım. Kulaklıklar 5.4 gr ağırlığa sahip. Şarj kutusu ise 45 gr. Ağırlık olarak kutu bana çok normal geldi. Kulaklıklar ise biraz ağır geldi fakat bunun sebebinin tasarımsal olduğunu düşünerek FreeBuds Pro 2’nin ağırlıkları ile kıyasladım ve FreeBuds Pro 2’ler 6.1 gr ile FreeBuds 5’lerden daha ağır çıktı. FreeBuds Pro 2’leri severek kullanıyorum ve bana daha hafif hissettirmelerini de tüplü olarak kulağa sağlam şekilde oturmalarına bağlıyorum. Ayrıca FreeBuds Pro 2’nin kutu ağırlığı 52 gr. 

Kulaklıklar 11 mm çift manyetik dinamik sürücü birimine sahip. Özellik olarak dinamik ekolayzıra, aktif gürültü engelleme ve çağrı gürültü engellemesine sahip. Üzerinde ivme ölçer, kızılötesi sensörü, hall sensörü ve dokunmatik sensör bulunuyor. Bu arada Hall sensörleri cismin pozisyonunu, uzaklığını ve dönüşünü algılayabilen sensörlerdir.

Kulaklıkların 42 mAh bir batarya kapasitesine sahip, kutuysa 505 mAh batarya kapasitesi bulunuyor. Şarj kutusunun üzerinde bulunan Type C ile şarj ediyorsunuz. Kulaklıkları şarj kutusuyla şarj etmek 20 dakika sürüyor, boş şarj kutusunu kablo ile şarj etmek 40 dakika sürüyor, boş şarj kutusunu kablosuz olarak şarj etmek istediğinizde ise 4 saat sürüyor. Apple aksesuarları ile de kablosuz olarak şarj edebildiğinizi de belirtmek istiyorum. Apple Watch şarj aleti ile şarj olmuyor.

Kulaklıkların pil ömrüne geldiğimizde ise: yalnızca müzik dinlediğinizde gürültü engelleme kapalıyken 5 saat, gürültü engelleme açıkken 3,5 saat, kulaklıkları kutu ile şarj ederek kullandığınızda ise 30 saate varan bir kullanım imkanı sunuyor. Bu da gayet yeterli bir süre. Tam burada FreeBuds Pro 2 ile kıyaslamak istiyorum FreeBuds Pro 2, 6,5 saate varan tek şarj ile kullanım,  kutuyla kullanımda ise 30 saatlik bir kullanım imkanı sunuyor. Yani FreeBuds 5’deki geniş alt kısım, anladığım kadarıyla kulaklıkların batarya boyutlarını  arttırmamış. FreeBuds Pro 2’de kulaklıklar 55 mAh bir batarya kapasitesine sahip. Yani arada kulaklıkların 13 mAh bir batarya kapasitesi farkı bulunuyor.

Ayrıca kulaklıklarda Bluetooth 5.2 bulunuyor, gayet iyi bir şekilde çalışıyor bağlantı kopması gibi problemlerle karşılaşmadım. Çift bağlantıyı destekliyor pratik bir şekilde iki cihaz arasında geçişi kolaylıkla sağlıyorsunuz. Üzerinden kontrollere geldiğimizde ise gürültü engellemenin açma kapaması gayet basit üzerine basılı tutarak kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Ses artırma azaltmayı da dokunmatik olarak aşağı yukarı parmağınızı kaydırmanız ile sağlıyorsunuz Buda gayet pratik bir şekilde kullanılabiliyor. Genel olarak üzerinden kontrollerin kolay olduğunu söyleyebilirim. İsterseniz bunu uygulama üzerinden kişiselleştiredebiliyorsunuz.

Huawei AI Life

Ayrıca kulaklıkları telefonunuza indireceğiniz, Huawei AI Life uygulaması ile kolaylıkla kontrollerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Kulaklığın kontrol ayarlarınıda uygulamadan değiştirmeniz mümkün. İsterseniz ekolayzır ayarları da yapabiliyorsunuz. Bunları da uygulama üzerinden yapmak kolay.

Son olarak kulaklık ile ilgili deneyimlerime geldiğimizde ise, kulaklıkların tasarımları bazı insanların hoşuna giderken bazı insanların hoşuna gitmedi. Bazen mantara benzetilirken bazen bir fasülyeye benzetildi sizinde düşüncelerinizi merak ediyorum aşağıda yorumlara belirtmeyi unutmayın. Kulakta gayet iyi bir şekilde durmaları ile tasarımları benim hoşuma gitti. Ses konusundaysa oldukça başarılı buldum. Kutu içeriğinde gelen ekstra silikon eklentiler ile kulağınızdan düşmemesi için üzerlerine geçirerek kullanıyorsunuz bunuda düşünceli bir hareket olarak söyleyebilirim. Malzeme kalitesine geldiğimizde ise oldukça kaliteli bir hissiyata sahip olduğunu söyleyebilirim beyaz rengi benim daha çok hoşuma gitti sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum diğer rengini beğendiyseniz yorumları belirtmeyi unutmayın.

Unutmadan son olarak kulaklığın gürültü engelleme özelliğinden bahsedeyim açıkçası tüplü bir kulaklık olmadığı için gürültü engellemesi birazcık düşük kalıyor. Fakat hafif gürültülü ortamlarda müziği daha iyi hissedebilmeniz için güzel bir özellik olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle bu özelliğin tam olarak bir gürültü engelleme olarak düşünülmemesi gerektiğini de belirtmek istiyorum. 

Detaylı YouTube incelemesini de izlemeyi unutmayın. Kulaklıklarla ilgili yorumlarınızı da yorumlara belirtmeyi unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*