İçeriğe geç

İstanbul Bisiklet Kiralama Sistemi Test – isbike

Geçtiğimiz günlerde Maltepe sahildeki isbike kiralama sisteminden bisiklet kiralamak ve özlemimi gidermek için isbike istasyonuna doğru yola koyuldum.

Bu işin kolay olmayacağını biliyordum. Her ne kadar akıllı diye anılan bir sistem olsa da 5 makineden 3’ü bozuk olduğu için Maltepe Konser alanındaki istasyondan 5 km ötedeki İdo-Bostancı istasyonuna yürümek zorunda kaldım.

Sistem 2018 yılı içerisinde güncellendi, istasyon ve bisiklet sayısı ciddi oranda arttırıldı. Anadolu yakasında 38 istasyonda, 380 bisiklet; Avrupa yakasında 102 istasyonda, 1120 bisiklet ile hizmet veriliyor. İstasyonları görmek için.

Kiralama sürecinden bahsedecek olursam
1. Kredi kartı veya abone kartı ile kiralama yapılıyor. Abone kartına 10 TL ödüyorsunuz, bir yıl boyunca kullanılıyor. (banka kartı geçmiyor, bu sebeple ben abone kartı aldım.)
2. Kredi kartı ile saati 3 TL, abone kartı ile 2,5 TL.

3. Eğer abone kartınız varsa bisiklet kiralamak çok basit. Almak istediğiniz bisikletin önüne gelip, kartı okutup, şifrenizi tuşlayınca kilit açılıyor. Kredi katı ile işlem biraz daha uzuyor.
4. Teslim etmek de gayet basit. Teslim edince telefona mesaj geliyor ve kaç kalori yaktığınız da yazıyor.

Bisikletlerden bahsedersek
1. Yeterli performans sunuyor. (beklentileri düşük tutmak önemli)
2. Frenler pek iyi değil (tedbirli olmak gerekli)
3. Göbekten 3 vitesli ve kiraladığınız bölgeler düz olduğu için gayet yeterli oluyor.
4. Zili, sepeti, çamurlukları ve kocaman selesi konforu arttıran etkenler. (kiralarken bisikletin arızası olup olmadığını kontrol edin.)

Sonuç
Tavsiye ederim. Ancak kiralama makinelerinin birçoğu çalışmıyor. Bunların en kısa sürede tamir edilmesi ve daha da yaygınlaştırılması gerekiyor.

Sistem güncellendiği için yeni gelen bisikletlerin ve istasyonların daha verimli çalıştıklarını söyleyebilirim. Detaylara isbike’ın sitesinden erişebilirsiniz.

Bu arada Maltepe Orhangazi Şehir parkı gerçekten muhteşem. Yolunuz düşerse birkaç saatinizi ayırarak sporunuzu yapabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz 🙂

Tarih:Aklında olsun!BisikletNeler Yaptım?SporTeknolojiTüm postlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir