İstanbul, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Özellikle coğrafi anlamda boğazlar ve ticaret yolları arasında kalmış bir bölge olduğu için binlerce yıldır büyük toplumların, imparatorlukların odağında oldu. Günümüzde de yoğun nüfusun getirilerinden biri de her meslek türünü içerisinde barındırması ve en fazla iş imkanına sahip şehrimiz olması. Hadi İstanbul’da okumanın faydalarına bakalım! 

İstanbul’da Üniversite Okumak ile ilgili bir de video hazırladım. Videoyu izleyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Akademik İmkanlar

İstanbul’u tercih etmek için en başlıca sebeplerden biri de elbette ki bünyesinde bulunan başarılı ve köklü üniversiteler. Elbette İstanbul haricinde pek çok şehirde de başarılı üniversitelere sahibiz ancak İstanbul’da bu oranın daha yüksek olmasından dolayı ve okulların faaliyet alanlarının genişliğinden dolayı İstanbul yine ilk sırada diyebiliriz.

Staj ve İş İmkanları

Üniversite dediğinizde aklınıza sadece dersler, hocalar ve üniversite hayatı gelmesin. Mezun olduktan sonra iyi bir iş sahibi olabilmek için kendinizi geliştirmeniz çok önemli. Mezun olduğunuz üniversite en iyisi dahi olsa mezun olduktan 1-2 yıl içerisinde sahip olduğu avantajı kaybedecektir. Bu sebeple üniversite süresince kendinizi geliştirmeniz, mesleki alanda bağlantılar kurmanız, yeni arkadaşlıklar edinerek deneyim kazanmanız gerekiyor. İstanbul’da bunun için çok güzel imkanlara sahip. Pek çok şirketin İstanbul’da şubeleri veya genel merkezleri bulunuyor. Tercih ettiğiniz meslek grubuyla direk iletişim kurabilmek ve onlarla çalışabilmek için İstanbul paha biçilmez bir şehir 🙂

Sosyal İmkanlar

Ülkemizdeki eğitim sistemi tek odak noktamızın derslere çalışmak olması gerekliliğini, ezber yeteneğimizi ölçen sınavlar yaparak kafamıza kazıyor. Halbuki durum hiç de böyle değil. İş hayatında başarılı olmak için güçlü bir sosyal yaşantıya, iyi arkadaşlıklara ve doğru iletişime ihtiyaç var. Bu becerileri kazanabilmek için de İstanbul’da pek çok fuar, söyleşi, etkinlik, buluşma ve festival yapılıyor. Bir çoğuna ücretsiz katılmak da mümkün.

Ulaşım

“Ulaşım ne alaka ya?” diye bilirsiniz. Ancak İstanbul dünyanın ve Türkiye’nin pek çok bölgesine rahatlıkla ulaşabileceğiniz ulaşım imkanlarına sahip. Farklı kültürler keşfetmek, yeni yerler görmek için imkan buldukça seyahatler gerçekleştirmeye gayret gösterin. Eğer paranız yoksa da belediyelerinde ücretsiz yurt içi gezileri oluyor, onlara da katılabilirsiniz.

Göz Atın: Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Tercih Edilmeli Mi?

 

 

 


Selman Bozkır

3 Mayıs 1999 tarihinde Bandırma’da doğdum. Lise’ye kadar standartlarda yaşadıktan sonra, yapmaktan zevk aldığım içerik hazırlama işine giriştim. Ekim 2015’te Youtube kanalımı açtım ve o günden bugüne dek pek çok alanda bilgilendirici keyifli videolar hazırladım. 2017 yılıyla birlikte liseden mezun oldum ve Haziran ayında gençler için başlattığım Akıl Fikir youtube kanalı projesini başlattım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir