İçeriğe geç

İşte iPhone 12! Fiyat, tasarım ve Özellikler

Apple her yıl Eylül ayında iPhone modellerin güncelliyor. Bu sene de serinin yeni modelleri iPhone 12’ler Eylül ayında duyurulacak. Ben de bu yazıda yeni çıkacak modellerle ilgili sızıntıları sizlerle paylaşıyorum.

Tasarım

Apple, uzun bir aradan sonra iPhone modellerinde yeni bir tasarıma geçecek gibi görünüyor. iPhone 12 modellerinin tasarımları tıpkı iPad pro ve çok eskilere gittiğimizde, iPhone 4 ve  5 gibi olması bekleniyor. Ekran’ın kavisli (2.5D) değil, düz olması tahmin ediliyor. Böylece ekran koruyucu taktığımızda çirkinleşen ekranlardan da kurtulacak gibiyiz 🙂

4 Farklı iPhone 12 tanıtılacak!

 • 5.4″ oled ekran 2 kamera (alüminyum)
 • 6.1″ oled ekran 2 kamera (alüminyum)
 • 6.1″ oled erkan 3 kamera (paslanmaz çelik)
 • 6.7″ oled ekran 3 kamera (paslanmaz çelik)

4 model de 5G ile gelecek. İşlemci olarak, tüm modeller A14 Bionic’e sahip olacak. Pro modellerde 3 kameranın yanında, tıpkı yeni tanıtılan iPad Pro’da olduğu gibi LIDAR sensörü eklenecek. Böylece iPhone 11 modelleri tanıtıldığında fazlasıyla dalga konusu olan set üstü ocak tasarımı, dörtlenmiş olacak 🙂

LIDAR’ın İngilizce açılımı ”Light Detection And Ranging”. Türkçe’ye “Işın Algılama ve Mesafe Ölçme” şeklinde çevirebiliriz. Taranacak ortama lazer titreşimleri göndererek, hassas ölçümler yapılmasını sağlıyor. Arttırılmış gerçeklik için önemli donanımlardan biri.

Çentik Ufalacak!

En çok merak edilen konulardan biri de çentik. Benim iPhone çentiği ile aramda husumet yok ancak bazı kullanıcılar boyutunda fazlasıyla şikayetçi. Apple’ın kısa vadede çentiği tamamen ortadan kaldırması mümkün değil. Bu çentik, diğer akıllı telefon üreticilerinin sırf iPhone modellerine benzesin diye ekledikleri çentiklerden farklı olarak, yüz tanıma için ihtiyaç duyulan gelişmiş sensör dizilimine ev sahipliği yapıyor.  Dolayısıyla iPhone 12’lerde de çentik olacak fakat dedikodular çentiğin küçüleceğine işaret ediyor. Tasarım değişikliğinin yanı sıra Pro modellerinde donanma mavisi ve gece yarısı yeşili gibi farklı renk seçenekleri de gelebilir. Pro olmayan modeller de açık mavi, yeşil, pembe ve turuncu ile gelebilir.

iOS 14

iOS 14 de tüm iPhone kullanıcıları tarafından merakla bekleniyor. Apple, iOS 13’te çok fazla sorunla boğuştu ve bu durum kullanıcıları da çok rahatsız etti. Dolayısıyla sütten dili yanan Apple’ın yoğurdu üfleyerek yemesi kaçınılmaz. En dikkat çeken yenilik, sadece sol tarafta alt alta sıralanan çıkartmaların (widget), ana ekranda uygulama simgelerinin aralarına yerleştirilebileceği oldu.

Fiyatlar

iPhone 12 modellerinin Amerika fiyatları Jon Prosser tarafından sızdırıldı. Türkiye fiyatları ise tamamen meçhul. Ortadan sürekli değişen ve yükselme trendine sahip Dolar-TL ilişkisi olduğu için, doları 7 liradan hesaplayarak, iPhone 12 modellerinin Türkiye fiyatları ile ilgili tahminlerimi ekliyorum. Unutmayın, bunlar sadece tahmin ve dolar kuru ile çok ilişkili. Dolayısıyla, Eylül’de Dolar 8 lira olursa tahminimden daha yüksek fiyatlarla satışa sunulurlar. Temennim doların düşmesi yönünde 🙁

 • 5.4″ iPhone 12 – $649 (TR fiyatı: ₺8499, dolar kuru ₺7 olarak alınmıştır.)
 • 6.1″ iPhone 12 – $749 (TR fiyatı: ₺9999)
 • 6.1″ iPhone 12 Pro – $999 (TL fiyatı: ₺12.999)
 • 6.7″ iPhone 12 Pro Max – $1099 (TL fiyatı: ₺14.299)

https://youtu.be/GmCpHeX_k1s

Tarih:Teknoloji

2 Yorum

 1. Eyüp Ensar Kaya Eyüp Ensar Kaya

  Sizi takdir ediyorum genç yaşta böyle güzel bir öz güven harika çoğu kişiye örnek oluyorsunuz öncelikle tebrik ediyorum.
  Sizi takip ediyorum iPhone kullanıcısıyım almadan önce birçok sayfadan inceleme videosu izledim ama fark ettimki iPhone 12 videosunda kesin konuşuyorsunuz merakımdan soruyorum nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Yanlış anlamayın görüştüğünüz firmalar vs. Şirketlermi var.Bu kadar kesin konuşan olmadı 12 modeli için teşekkürler .(cevabınızı bekliyorum.)

  • Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Apple, her sene yeni iPhone modellerini tanıtmadan aylar önce sızıntılar oluyor. Bunlar, global çaplı içerik üreticileri tarafından paylaşılıyor. Önceki yıllarda bu sızıntıların büyük çoğunluğunun gerçekleştiğini gördük. Ben de bu bilgiler ışığında (her ne kadar emin olmasak da) olası iPhone 12 özelliklerini paylaştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir