Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler farklı ihtiyaçlara çözüm sunmaya devam ediyor. Bunlardan biri de ulaşım çözümleri arasında farklı bir alternatif olarak geliştirilen Martı. 

Son yıllarda ulaşım ile ilgili sorunlara odaklanan pek çok global ve yerli girişim duymaya başladık. En bilindikleri: UBER, BiTaksi, Bird, Scotty… Bunlar içerisinde en farklı çözümlerden biri olan Bird, elektrikli scooterler ile ulaşım imkanı sunuyor. Sokaklara yerleştirilmiş yüzlerce hatta binlerce scooterdan size en yakın olanını mobil uygulama üzerinden kiralayıp, varış noktanıza geldiğinizde de herhangi bir yere bırakıp ödemeyi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Martı da bu ulaşım çözümüne odaklanan ilk Türk girişimi. Faaliyetlerine henüz çok yeni başlayan Martı’yı duyar duymaz deneyimlemek için kameramı aldım ve sokağa çıktım. Martı, bu yazının yazıldığı tarihte sadece Bağdat Caddesi civarında hizmet veriyor. Güncel bilgilere mobil uygulamalar üzerinden erişebilirsiniz. İndirmek için: ios ve android.

Nasıl çalışıyor?

 • Kullanmaya başlamak için telefonuna mobil uygulamasını indirmen gerekiyor.
 • Haritada sana yakın olan bir Martı’yı bul (haritada sadece yakındaki Martılar görünüyor).
 • Scooter üzerindeki QR kodu taratıp, gelen şifre ile kilidi sök ve kullanmaya başla.
 • Sonlandırmak için Martı’yı uygun bir yere park et, kilitle, uygulamadan fotoğrafını çek ve yolculuğu bitir.

Fiyat

Akıllarda tek bir soru 🙂 “iyi güzel de, kaç para bu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Yolculuğa başlarken (indi bindi parası) 3 TL ödüyorsunuz ve her dakika için de 75  kuruş ödüyorsunuz. Anlayacağınız 10 dakikalık bir kullanım için 10,5 TL ödemeniz gerekiyor.

Sonuç

Martı‘nın faaliyete başlaması beni çok heyecanlandırdı. Özellikle yurt dışında gördüğümüz scooter kiralama sistemlerini Türkiye’de de hizmete sokacak bir girişim çıkacak mı diye merakla beklerken güzel haberin kısa sürede gelmesine sevindim. Peki sistemden memnun kaldım mı? Mobil uygulamayı kullanırken bir zorluk yaşamadım ve Segway marka scooterlar kullanıldığı için konfor, performans konusunda da memnun kaldım. Ayrıca ilk kullanımda 10 liralık hediyenin verilmesi, denemek isteyen kullanıcılar için çok yararlı olmuş. Her dakikasına 75 kuruş ödediğiniz için biraz pahalı bir ulaşım aracı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Elbette diğer çözümlere kıyasla çok daha keyifli bir yöntem olsa da bana biraz fazla geldi. Ayrıca daha geniş alanda hizmet vermesi ile çok daha kullanışlı hale gelebilir. Konu hakkında hazırladığım videoyu da izlemenizi tavsiye ediyorum.


Selman Bozkır

2014 yılından bu yana ilgi duyduğum konular hakkında araştırmalar yaparak ve imkan buldukça deneyimleyerek, sosyal medya hesaplarımda paylaşıyorum. Kişisel hesaplarımın yanı sıra 2018 yılında kurduğum MaceraHaritasi.com ile de seyahat ve doğa sporları hakkında içerikler üretiyorum.

3 yorum

Kamil · 31 Mart 2019 12:21 tarihinde

Peki nasıl şarj ediliyor? Kim şarj ediyor?

  Selman Bozkır · 31 Mart 2019 12:26 tarihinde

  Merhaba, şirket tarafından toplanıp şarj ediliyor. Uzun mesafe yapmayı planladığınızda şarjı çok olan scooterları kiralamanızı öneririm.

   Kamil · 1 Nisan 2019 08:38 tarihinde

   Teşekkürler Selman.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir