İçeriğe geç

MAVİ KÖŞK – Çamlıbel (KIBRIS)

Ercan Hava alanından çıktıktan sonra Girne istikametinde bir çok farklı bilgiyi içinde barındıran Kaçakçı Paulo Paolides’in sırlarla dolu Mavi Köşküne ulaşıyorsunuz. 

Köşkteki sanat eserlerinden sadece biri.

Paolides hakkında pek fazla bilgiye sahip değiliz, ancak İtalyan asıllı bir Rum ve Kıbrıs’ta doğup burada avukatlık yaptığı bilinmekte.  Aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Baş piskopos Makarios’un avukatıdır. Ancak avukatlık, Ortadoğunun en büyük silah kaçakçısı kimliğini gizlemek için kullandığı bir meslek diyebiliriz.

Köşkten biraz bahsedersek; İtalyan asıllı rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. İki kat üzerine on altı bölüm olarak inşa edilen köşk, 20. yy modern mimari teknikleri ile yapılmış olmasına karşın, doğu ve batı mimari üslupları ile Türk, Rum mimari özellikleri yanısıra İtalyan ve Akdeniz bölgesi mimari özellikleri taşımaktadır.

Her kaçakçı, mafya vb. tipler gibi Paolides te yaptığı işle alakasız ilgi alanları ile dikkat çekiyor. Sanata büyük ilgi duyduğunu Köşkün her noktasında hissediyorsunuz. Mavi Köşk’te en dikkat çeken tablolardan biri şüphesiz Meryem Ana tablosudur. Kendisine Fransız bir ressam tarafından 1971 yılında hediye edilmiştir. Ne amaçla hediye edildiği bilinmemektedir. Tablonun özelliği halesinin som altından elindeki tas ve gerdanlığın ise altın suyuna batırılarak resmedilmiş olmasındandır. Tablonun bir diğer özelliği ise odanın neresinden bakarsanız bakın elleri, dizleri ayak uçları ve gözlerinin size dönük olmasıdır. 

Köşkün bayan misafirleri için Paolides ayrıca bir süt havuzu yaptırmıştır. Süt havuzu müzik odasının hemen yanında yaptırılmış bayan misafirlerin süt banyosu yaparken bir yandan da müzik dinleyerek rahatlaması istenmiştir. Dönemin ünlü aktristlerinden Sophia Loren’de köşke gelerek süt banyosu yapmış misafirlerindendir. 

Köşk’ün belkide en ilginç noktalarından biri de farklı renklerde farklı amaçlar için yapılmış odalar diyebiliriz. Kırmızı oda’da neredeyse her yer kırmızı renkte yapılmış ve bu odada kanlı iş planlarını gerçekleştirdiği bilinmekte. Mavi oda da misafirlerini ağırlarken, yeşil oda da kendisini rahatlattığı bilinmekte. Belkide odalar arasında en ilginci sarı oda. Bu odayı köşkü yaptırdıktan sonra eklettiği biliniyor. Odayı çocuklar için yaptırmış ve bu yüzdendir ki çocukların rahat erişebilmesi için eşyalar normalden daha küçük imal edilmiş. Ayrıca odanın bir diğer özelliği de, deprem odası olması. Oda deprem anında binadan serbest bir şekilde hareket ediyor. Paolides’in pedofili hastası olduğu da bilinmekte. Deprem’in anlaşılması için üst katta, akustik olarak üretilmiş konsolun üstünde bulunan ve dengeyi simgeleyen bronz balerin heykeli en hassas depremde devrilerek köşkün her noktasından duyulacak bir ses çıkartıyor. Bunu duyan üst kattakı ev sakinleri deprem odasına, alt kattakiler de bahçeye kaçıyorlardı. Paolides çok severek yaptırdığı mavi köşkü 1974 barış harekatı sırasında arkasında bırakarak İtalya’ya kaçmak zorunda kalmıştır. Kaçarken yatak odasında bulunan ve ingiliz mahallesine doğru giden kendi yaptırdığı gizli tünelleri kullanmıştır. Tünelleri kaçarken patlattığı için tam olarak nereye açıldığı bilinmemektedir. Paolides köşke olan ilgisini ve bir gün geri alma ümidini hiç kaybetmemiş bu yüzden öldürüldüğü 1986 yılına kadar köşkün çeşitli ihtiyaçlarını italyadan Kıbrıs’a gönderdiği söylenmektedir. Paolides İtalya’da bir mafya toplantısında öldürülmüştür.

Daha bahsedilecek pek çok detay var ancak fazlasını öğrenmek isterseniz, Mavi Köşkü ziyaret etmelisiniz. Zira çok fazla detayı barındıran bir köşk olduğu için gittiğinize değeceğini söylemem gerekiyor. Mavi Köşk pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık. Giriş ücretleri zaman içinde değişebilir ancak Türk Askerinin himayesinde olduğu için fiyatların çok ucuz olduğunu söylemem gerekiyor. Bahçesindeki büfe’de havanın açık olduğu günlerde Anamur manzarasında Türk Askerlerinin hazırladığı lezzetli tostlardan da yiyebilirsiniz.

 

Tarih:Aklında olsun!Neler Yaptım?Tüm postlar

Tek Yorum

  1. […] Mavi Köşk 1957 yılında İtalyan asıllı Rum olan Paulo Paolides (Pavlides) tarafından yaptırılmış. İçerisinde gizemli odaların ve geçitlerin bulunduğu bir köşk. Pavlides evi mimar bir arkadaşına dizayn ettirmiş ve köşkün yeri bilinmesin diye arkadaşını öldürtmüş. Peki kim bu Pavlides?. Kendisinin günümüze ulaşabilen tek fotoğrafı işte bu. Pavlides aslında bir avukat ve aynı zamanda Orta Doğu’nun en büyük silah kaçakçısı. Rehber askerimizin dediğine göre avukatlık sadece yapılanlara bir paravanmış. Fotoğraf: https://selmanbozkir.com/mavi-kosk-camlibel-kibris/ […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir