İçeriğe geç

Motosiklet Gider Kalemleri Neler?

Yaklaşık 6 aydır motosiklet kullanıyorum. Pek fark eder mi bilmiyorum ama aslında bir scooter. Bu süreçte ne kadar masraf yaptım. Bakım, yakıt ve ekipman masrafları ne kadar tuttu, bunları anlatacağım. 

Önce bir motor alalım!

İşe motosiklet almakla başlayacağız. Tabi bu alacağınız motora göre çok değişken olduğu için işin içine katmıyorum. Ama üzerinize alacağınız gün cebinizden çıkacak iki önemli harcama kalemi var. Bunlar: noter devir ücreti ve zorunlu trafik sigortası. Notere ödenen para 2019 yılında 224 TL (eğer plaka değişimi isterseniz 264 TL). Zorunlu trafik sigortası ise eskiden 15 gün boyunca eski sahibinin sigortasını kullanmak mümkündü ama artık direkt yaptırmanız gerekiyor. Eğer başınıza bir iş gelirse veya polis çevirirse başınıza iş alabilirsiniz. Bu harcama kalemi de aldığınız motor, plaka şehir kodu ve sürücü geçmişine göre değişiklik gösterebilir. Ben 469 TL de ZTS’ye ödedim. 

Periyodik bakım masrafları

Motoru aldık, kullanmaya başladık, masraflar bitiyor mu? Haayıır! (motora göre değişen maliyetlerle karşı karşıyayız. Benim ne kadar harcadığımı da sizlerle paylaşayım (işçilik hariç);

Motor yağı (1L, 2bin km’de bir değişiyor): 50 TL

Hava Filtresi (6bin km’de değişiyor): 100 TL

Skuterlere özel harcamalar;

Debriyaj bagaları (Dr. Pulley, 50bin’de değişiyor): 190 TL

Kayış (18bin’de değişiyor): 200 TL

Aslan besleyen yemini düşünmez!

Bakımlarımızı da düzenli şekilde yapmaya başladık, artık gezip tozmaya sıra geldi. Ama en önemli masraflardan biri de yakıt! Benim motorum düşük hacimli olduğu için (125cc), yakıt giderim 100 kilometrede yaklaşık 3 litre oluyor. Ayda 1000 km yapsam, benzin 7 liradan, aylık 210 liralık bir yakıt masrafı ortaya çıkıyor. Büyük motorunuz varsa, işiniz daha zor (Eee aslan besleyen yemini düşünmezmiş :)).

Güvenlik önemli!

Motoru almadan önce ekipmanları almanızı şiddetle öneririm. Hatta önce bir eğitime gidin, bakalım motosiklet kullanmayı sevecek misiniz, gerçekten beklediğiniz gibi olacak mı… Eğer yanıt olumlu olursa o zaman gidip ekipmanları ve motoru alırsınız. Peki giriş seviyede ama kaliteli ekipmanların maliyetleri ne kadar?

Benim kullandığım ekipmanlar:

Kask: http://bit.ly/2JCNpC1

Ceket: http://bit.ly/2YK1tgz

Pantolon: http://bit.ly/30IpQgs

Eldiven: http://bit.ly/2JDwwXU

Bot: http://bit.ly/2JDwOhs

Kilit: http://bit.ly/31EHdiU

Branda: http://bit.ly/2W6MlgI

Ekipmanlara da yaklaşık 3-4 bin lira para harcadık. Artık keyifle motora binme sırası geldi. Geldi ama masraflar ara ara karşımıza çıkmaya devam edecek. Yeni lastik alacağız, kasko, fenni muayeneye gideceğiz, buji değişecek, ufak tefek harcamalar derken, aylığa vurduğumuzda 400 lira civarlarında bir harcamamız olacak. Bu kadar harcamadan binmek mümkün mü? Mümkün. Ama unutmayın bindiğimiz araç zaten umursamazlık affetmiyor. Bu sebeple temkinli olmak ve bakımları zamanında yaptırmak, malımızın uzun ömürlü olmasını sağlamak için çok önemli. Bu konu ile ilgili hazırladığım videoyu da izlemenizi tavsiye ederim.

 

Tarih:EkipmanlarımTüm postlarVideo

4 Yorum

  1. Rıdvan Rıdvan

    Eline sağlık kardeşim

  2. Umut Çayır Umut Çayır

    Güzel yazı güzel video güzel inceleme.Eline sağlık devamı için motivasyonun hiç eksilmesin Selman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir