İçeriğe geç

Poco Artık Bağımsız Marka, Peki Neden?

Xiaomi 2018 yılında Snapdragon 845 işlemci ile daha pek çok güçlü donanıma sahip ve 300 Dolarlık uygun fiyatıyla dikkat çeken Pocophone F1 modelini piyasaya sunmuştu. Pocophone F1 özellikle asya pazarında önemli bir başarı elde etti.

Xiaomi bu başarıyı sürdürülebilir hale getirmek için, Pocophone modellerini Xiaomi’den ayırarak POCO adı ile yola devam edecek. Xiaomi yöneticisi Manu Kumar yaptığı açıklamada, “Poco’nun kendi başına çalışmasına izin verme zamanının geldiğini düşünüyoruz” diyor. Pocophone F1 2020’de bile kategorisinde kayda değer bir başarı elde ediyor.

Xiaomi dünyanın dördüncü büyük akıllı telefon üreticisi. Giriş orta seviyede konumlandırdığı modelleriyle dikkat çekiyor. Xiaomi 2018 yılında Samsung, OnePlus, Huawei gibi rakiplerinin üst seviye modelleri ile rekabet edecek güçlü donanımlara sahip Pocophone F1’i tanıtmıştı. Ancak o günden bugüne yeni Pocophone modelleri tanıtmadılar.

Xiaomi’nin giriş orta sınıfta yer alan, fiyat performans ürünleri ürettiği Redmi isimli, orta üst arası sınıfta da Mi isimli markası ile yola devam ediyor. Ancak bu markalar halen, Xiaomi çatışı altında bulunuyorken, Poco’da önemli bir karar vererek yeni bir marka oluşumuna gittiler. Poco’nun başkanı Alvin Tse, yeni akıllı telefonlar ve farklı ürün kategorileri üzerinde çalıştığını söylüyor. Yeni tanıtılacak model F serisinin 2. modeli olacağı tahmin ediliyorken, yakın zamanda yapılan duyuru ile 4 Şubatta Poco X2 isimli 120 Hz ekran ve 64 Mp Sony sensörlü kameraya sahip, güçlü bir telefon tanıtacağını duyurdu. Ayrıca Poco, internet üzerinden satışlara devam edecek ve satış sonrası hizmetler konusunda da Xiaomi kanallarını kullanacak.

Peki Xiaomi, Pocophone’u niye bağımsız bir marka haline getirdi?

Akıllı telefon pazarına Çinli markaların giriş yapması ile özellikle de Android telefon pazarında kartlar yeniden dağıtıldı. Teknolojilerine ve markasına çok güvenen LG, HTC, Sony gibi markalar, fiyatlarda Çinlilerle rekabet edemeyecek seviyelere gelince, pazar Çinli markaların hakim olduğu bir hal aldı. Çinli markalar arasında da rekabet öyle bir hal aldı ki, pek çok marka daha rekabetçi fiyatlarla satışa sunabilecekleri, fiyat performans ürünü arayışında olan kullanıcıları hedefleyen, maliyeti yükselten bazı özellikleri kırptıkları daha ucuza satabilecekleri alt markalar oluşturdular. Huawei: Honor’u, OPPO grubuysa: Realmi’yi oluşturdu.

Mayıs 2019’da Oppo’nun bağımsız alt markası olarak piyasaya çıkan Realme, 2019’un 3. çeyreğinde yani Haziran ve Ağustos ayları arasında, Hindistan’da yıllık %600 gibi olağanüstü bir büyüme kaydetti. Genele baktığımızdaysa 2019 yılını %400’lük büyüme üzerinde kapattı.

Xiaomi’nin, Hindistan’daki % 27’lik pazar payına kıyasla, Realme’nin % 3’lük payı düşük gelse de, bu hızlı büyümenin Xiaomi’den müşteri çalma potansiyeli yüksek gibi görünüyor.

Realme’yi başarılı kılan etkenlerden biri de çevrim dışı pazarlama ve dağıtım yatırımlarına odaklanan Vivo, Oppo gibi diğer Çinli oyuncuların aksine, en başından beri çevrim içi tarafa özellikle de genç kesime odaklanmaları oldu. 100 $ – 280 $ aralığında ürettiği telefon modelleri ile doğrudan Xiaomi’ye rakip oldular. Realme ve Honor gibi markalar, gençleri hedefleyen modeller ve sosyal medya üzerinden yaptıkları pazarlama faaliyetleri ile hızlı bir şekilde büyümeyi başarıyor. Xiaomi de bu durumun farkına varmış olacak ki POCO’yu bağımsız bir marka haline getirerek pazardaki hakim gücünü arttırmayı hedefliyor.

Realme de yakın zamanda Türkiye pazarına resmen giriş yaptı. Şimdilik 3 telefon modeli ile satışlara başladı. Bu gelişme özellikle ülkemizdeki giriş orta seviye telefon pazarındaki rekabetin artması, dolayısıyla da fiyatların düşmesi için önemli bir gelişme. Unutmayın, rekabet müşterinin lehinedir! Kaynak

https://youtu.be/7ywZU48HOOA

Tarih:Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir