Scooter’ıma ayakkabı yaptım!

Yine günlerden bir gün acaba hangi sorunuma çözüm bulsam diye düşünürken sorun kendini birden bire belli etti 🙂 Test ettiğim elektrikli scooterın ayaklığı toprak zeminde batıyordu aynı zamanda beton zemine koyunca da çiziyordu. O zaman bu soruna en kolay çözüm oraya şirin bir ayakkabı tasarlamak! İşe, kumpas ile ayaklığı ölçerek başladım. Ardından Shapr3D’de önce ayaklığı yaptım, üzerine ayakkabıyı tasarladım. Bu şekilde ilerlemek kafada daha iyi canlanmasını sağlıyor. İlk halini buraya koymadım fakat ayakkabıya pek benzemiyordu, ben de hem tabanını genişlettim hem de bağcık deliklerini açtım böyle daha da benzedi.

Baskı

Tasarımın ardından baskı aşamasına geçiyoruz. Burada diğer baskılardan farklı olarak TPU filament kullanmaya karar verdim. TPU, esnek yapısı sayesinde bir yere geçirmek istediğinizde çok daha pratik oluyor. Aynı zamanda zeminde kayma veya zemini çizme ihtimali de daha düşük olacak. Baskı tabladan ayrılmasın diye boya maskeleme bandını yapıştırdım, eğer siz de yapışma sorunu yaşıyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz çok işe yarıyor. Yaklaşık 50 dakikalık baskının ardından baskı bitti, tasarımdan kaynaklı destek de kullanmam gerekiyordu, bu destekleri sökmek de epey uğraştırdı 🙂

Boyama

İşin başında ayakkabıyı boyama fikrim çok yoktu fakat boyasız halinin ayakkabıya çok benzemediğini düşününce boyamaya karar verdim. Ayrıca bağcık detayları da çok yakıştı.

Aklıma sonradan gelen fikirlerden biri de logolu gerçek bir ayakkabıya benzetmek oldu. Bunun için de nike logosunu bıçak ile elektrik bandına oydum. Tekrar beyaz boya ile üzerinden geçtim sonuç güzel oldu.

Test aşaması

Bu aşamaya kadar sanki hiç test yapmamışım gibi gelebilir fakat baskının desteklerini söker sökmez yaptığım ilk iş ayaklığa takarak test etmek olmuştu 🙂 Neyseki sorunsuz şekilde uydu ve ilk seferde başarıya ulaşmıştım. Şimdi ise ayakkabıyı son haliyle takmaya geldi. Scooter ile dışarı çıktığımda ayaklığa taktım. Scooter’ın turuncu detaylarıyla da uydu, çok tatlı görünüyor!

Video

Tüm bu süreci ayrıca kısa bir video olarak sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Onu da izleyebilirsiniz. Ayrıca bu baskıyı yapmak isterseniz stl dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*