İçeriğe geç

Super Soco TC elektrikli motosiklet incelemesi

Son dönemde elektrikli araçlar, gelişen motor ve batarya teknolojileri ile git gide yaygınlaşmaya başlıyor. Super Soco’da şık tasarımları ile elektrikli motosikletler arasında dikkat çeken bir marka. Biraz cafe racer, biraz scrambler tarzıyla çok şık olan Super Soco TC modelini inceliyoruz.

Super Soco markasının iki farklı modeli mevcut. Benim incelediğim TC ve biraz daha spor tasarıma sahip olan TS modeli. İki model arasındaki farklar tasarımdan ibaret değil. Teknik özellik anlamında da çeşitli farklar mevcut.

Teknik Özellikler

 • Maksimum Güç 1900W
 • Elektrikli BOSCH Motor
 • Maksimum Tork: 55 Nm
 • Maksimum Eğim: %17 (10° eğim)
 • Sele Yüksekliği: 770 mm
 • Maksimum yük: 233 kg
 • Yüksüz Ağırlık: 71 kg
 • Maksimum Mesafe: Kullanım koşullarına göre 61 km
 • Batarya Tipi: Lityum İyon
 • Şarj Süresi: Yaklaşık 6 saat
 • Aydınlatma: LED (ön, arka ve sinyaller) sensör kontrollü
 • Gösterge: LCD Kombi
 • Uzaktan Kumanda: Var

Super Soco TC’yi satın aldığınızda içerisinden bir tane batarya çıkıyor. Ve bu batarya yaklaşık 60 km menzile sahip. Eğer menzili iki katına çıkartmak isterseniz, ikinci bir batarya satın almanız gerekecek. Bataryalar benzin deposu gibi görünen haznenin içerisine yerleştiriliyor ve aynı anda iki adet bataryayı taşımak mümkün. Motorundan bahsedersek, 3 farklı güç modu mevcut. Bu modlar arasında geçişi gidonun sağ tarafında yer alan tuş ile gerçekleştirmek mümkün. Vites mantığında çalışan bu modlarda, 1’de daha düşük tork ve hız verilirken, 2 ve 3’te bu değerler artmaya başlıyor. Ters orantılı olarak motosikletin menzilinde de kayıp yaşanıyor. Motosikleti sadece 30 dakika kullanma fırsatım oldu. Işıklarda kalkış esnasında diğer araçlardan geri kalmadan yol alınabiliyor. Ancak maksimum hız 65 km/s civarında olduğu için bir süre sonra yol vermek için kenara geçmek zorunda kalabiliyorsunuz. %17 yokuş tırmanma kabiliyetine sahip olduğu belirtiliyor. Doğrusu bu değerleri test etme imkanım olmadı ama İstanbul şartlarında dik sayılabilecek yokuşları zorlanmadan çıktı, unutmadan ben 60-65 kg civarındayım. Maksimum hız anlamında da benim gördüğüm hız 65 km/s oldu.

Super Soco TC elektrikli bir motosiklet olmasından dolayı, teknolojinin tüm imkanlarına yer verilmiş. Retro tasarımına uyum sağlayan analog-dijital bir kadrana sahip. Kadran üzerinde menzil, hız, mod, pil durumu gibi ihtiyaç duyulan tüm bilgilere erişmek mümkün. Ayrıca kadran, karanlık ortama girdiğinizde otomatik olarak aydınlanıyor. Motosikleti çalıştırmak için kontağa anahtar takmanıza gerek yok. Uzaktan kumandası üzerinden açtıktan sonra, depo üzerinde bulunan tuşa uzun basıyorsunuz ve motosiklet çalışıyor. Ayrıca gidonun sağ kısmında ateşleme tuşuna mevcut. Bu tuşla motoru kısa süreli ihtiyaçlar için açıp kapatmakta mümkün. Normal anahtar ile de depo kapağını açarak bataryaları çıkartabiliyorsunuz. Böylece motosikleti elektrik kaynağına taşımanız gerekmiyor. Bataryaları çıkartıp şarj edebilirsiniz.

Yavaş yavaş sonuca gelirsek, motosiklet yoğun İstanbul trafiğinde aralardan geçerken sorun yaşatmıyor. Aynaların görüşü gayet yeterli. Malzeme kalitesi, fren performansı ve konfor gayet yeterli. Tüm aydınlatmalar led yapıldığı için tasarım olarak çok şık duruyorlar, ayrıca gündüz farı da mevcut.

Super Soco şehir hayatında, evden işe, okula, markete giderken, ufak tefek işleri halletmek için oldukça mantıklı bir seçenek. Dışarıdan baktığınızda elektrikli modeller arasında en şık tasarıma sahip olması, her yaştan kullanıcı tarafından kullanılmayı mümkün kılıyor. Ayrıca 77 santim sele yükseliği ile ayaklar rahatlıkla yere basıyor. Super Soco TC modeli, 2018 Mayıs ayında 13.300 TL satış fiyatına sahip. Ekstra bataryasına şuan 4700 TL’ye alınabiliyor. Super Soco’ları kullanabilmek için herhangi bir ehliyetinizin olması yeterli. Plaka çıkartmanız gerekiyor ancak onun haricinde bir vergi vs. ödemiyorsunuz. Bu sebeple maliyetleri aşağıya çekmek mümkün. Super Soco TC için bir de incelme videosu hazırladım. İzlemenizi öneriyorum.

Tarih:TeknolojiTüm postlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir