İçeriğe geç

Teknoloji Ekipmanlarım

Fotoğraf makinesi

Olympus OM-D EM 5 Mark II aynasız fotoğraf makinesi kullanıyorum. Küçük ve taşınabilir yapısı ile taşınabilirlik anlamında büyük avantaj sağlıyor. 1080P’de 60 FPS video kaydı yapabiliyor. 16 MP fotoğraflar çekebiliyor. Özellikle görüntü sabitleyicisi çok iyi çalışıyor. 14-42mm f3.5 EZ lens ile kullanıyorum. Elektronik zumlu olması video çekerken faydalı oluyor. Videolarımda ana kamera olarak kullanıyorum.

 

Aksiyon Kamera

Xiaomi Yi‘nin ilk neslini kullanıyorum. 1080P 60 FPS, 2K 30 FPS video kaydı yapabiliyor. Çok memnun olduğum bir model. Özellikle fiyatına kıyasla, renk doğruluğu, keskinliği  ve kullanım kolaylığı çok başarılı. Genellikle ayrı satın aldığım çerçeve ve Rycote Micro Windjammer rüzgar kesici ile kullanıyorum. Ayrıca su geçirmezlik için su geçirmez kılıfı ile de kullanıyorum.

Yaka mikrofonları

Video çekerken en dikkat edilmesi gereken konu SES. Bu sebeple iyi kameradan önce iyi mikrofona sahip olmak çok önemli. Uzun süre Çin’den aldığım basit yaka mikrofonlarını kullandıktan sonra, Saramonic markasının mikrofonlarını kullanmaya başladım.

Saramonic LavMic modelini (incelemesi) iki kişinin konuştuğu, röportaj gibi videolarda kullanıyorum. Çünkü iki yaka mikrofonunu destekleyen yapısı sayesinde bu tarz kullanımlarda çok pratik oluyor. Ayrıca kutu içeriğinde çıkan farklı kablolarla hem DSLR, hem GoPro hem de telefonlarda kullanabilirsiniz. iPhone modellerinde kullanmak için de LC-C35 model adaptörü satın alabilirsiniz. Geniş kullanım alanı sunması, iki mikrofonu desteği ve kulaklık ile anlık kontrol gibi özellikleriyle severek kullandığım bir mikrofon.

Yanımda sürekli taşıdığım ve çok pratik olduğu için daha fazla kullandığım yaka mikrofonu ise Saramonic SR-LMX1+ (inceleme videosu). Mikrofonun 2.4 metre uzunluğunda kablosunu daha da uzatmak isterseniz, kutu içeriğinde çıkan 4 metrelik uzatma kablosu ile çok kullanışlı oluyor. Kutudan ayrıca rüzgar sesini engellemek için DeatCAt çıkıyor. Kutudan çıkması da çok sevindirici 🙂

Kamera ayakları

Birçok farklı tipte tripoda sahibim. Ana tripodum Slik Compact II, ancak aradan geçen 4 yılda kilit noktaları yeteri kadar sıkmamaya başladı. Yakın zamanda yenilemek istiyorum. Ayrıca Yunteng VCT-288 monopod kullanıyorum. Üzerinde gelen video kafasını Slik tripoda taktım. Özellikle hidrolikli kafası çok iyi iş görüyor. Bir de ahtapot tripod ve Manfrotto Pixi mini tripodum var. Özellikle Pixi içlerinde en sevdiğim model. Kolay taşınabilir, sağlam ve pratik.

Telefon

Sırf video çekimlerinde kullanmak için iPhone 11 kullanıyorum. Hem ses hem de görüntü performansı çok başarılı. Çektiğim videoları gerektiğinde telefon üzerinden de hızlıca düzenleyebiliyorum. Ön ve arka kameraları 4K 60FPS video kaydı yapabiliyor. Görüntü sabitlemesi başarılı. Tek sevmediğim yönü bazen HDR efektini abartarak renklerin çok pastel çıkmasına sebep oluyor. 128 GB’lık siyah rengini tercih ettim. Yeterli geliyor.

 

Gimbal

Video çekerken en önemli konulardan biri de sabit videolar çekebilmek. Bu konuda da devreye hemen gimballar giriyor. Fiyat performans konusunda iddaalı modelleri ve yenilikçi tavrıyla Zhiyun son dönemde en dikkat çeken markalardan biri. Zhiyun’un akıllı telefonlar için ürettiği Smooth Q ve Smooth 4 modellerini kullanıyorum. İkisi de akıllı telefonlar için özel olarak üretilmiş. Özellikle iPhone modelleri ile çok başarılı çalışan bu gimballar ile hem sabit hemde sinematik görüntüler elde etmek mümkün oluyor. Taşınabilirlik önemli olduğunda, Smooth Q’yu tercih ediyorum (alttaki). Zira boyut anlamında daha küçük yapıya sahip. Daha farklı görüntüler yakalamak içinse tercihim Smooth 4 oluyor. İncelemek için

Akıllı Saat

Akıllı saatlerin kısa pil ömürlerinden dolayı kullanışlı bulmuyordum. Ancak Xiaomi’nin Memory LCD ekrana sahip olması sayesinde 30 günden fazla pil ömrü sunan Amazfit Bip‘i gördükten sonra denemeye karar verdim. Bildirimleri okumak, aktivite kaydı yapmak ve nabız ölçümü için oldukça yeterli bir model. Değiştirilebilir kayışları ile de sıkılmadan uzun süre kullanılabilir.

 

Bilgisayarım

ASUS FX503V model bilgisyarı kullanıyorum. GTX 1050 ekran kartı, 8 GB RAM ve 256 GB SSD‘ye sahip. Bilgisayardan memnunum. Özellikle Premiere Pro, Photoshop gibi uygulamaları SSD sayesinde hızla açarak, takılmadan çalışabiliyorum. GTA 5, F1, PUBG gibi zorlayıcı oyunları da oynamak mümkün. RAM ve depolama arttırmak için gerekli portlara da sahip. Tek eksiği TN panel ekrana sahip olması (bir süre sonra göz alışıyor).

Fare

Uzun süre bilgisayar başında, özellikle de sürekli fare kullanarak yapılan işlemlerde iyi bir fareye sahip olmak işi çok daha hızlı ve konforlu hale getiriyor. Tüm parmakların kolaylıkla sığdığı, kablosuz ve macro tuşları bulunan Rapoo MT750 model fareyi kullanıyorum. Eksi yönü: macro atamak için özel yazılımı mevcut değil. Artı yönleri: batarya performansı çok iyi, bluetooth bağlantıları ile 3 farklı cihazda aynı anda kullanmak mümkün.

Depolama Cihazları

Depolama konusu pek çok içerik üreticisi için bitmeyen bir sorundur. Durum benim içinde öyle. Yeni bir hafıza kartı veya taşınabilir disk aldığınızda “tamam, sorun çözüldü” dersiniz ancak bir süre sonra tekrar yetmemeye başlar. Ben de 2 adet 500 GB, 1 adet 1 TB, 1 adet de 2 TB taşınabilir diske; 1 adet 64 GB, 1 adet 32, 2 adet 16 GB ve 1 adette 8 gb hafıza kartına sahibim. Şuan için yeterli geliyor.

iOS cihazlardan hızlı şekilde veri transfer etmek ve bilgisayara ihtiyaç kalmadan yedekleme yapmak için de Eaget i66 USB belleği kullanıyorum. Piyasada farklı markalarında benzer çözümleri mevcut. Tercih ederken en dikkat çekici farklılık fiyat konusunda oluyor. Bu cihazın detaylarını merak ediyorsanız hazırladığım inceleme videosunu izleyebilirsiniz.

LİSTE GÜNCELLENİYOR.