İçeriğe geç

Telefonla Youtube videoları üretmek mümkün mü?

 Gelişen teknoloji pek çok güzelliği beraberinde getiriyor. Öyle ki birçok akıllı telefon ile video çekme, düzenleme ve paylaşma işlemlerinin hepsini rahatlıkla yapabiliyoruz. Bu yazıda Youtube için video çekerken telefon kullanmanın yeterli olup olmadığını konuşacağız.

Son dönemde çıkan akıllı telefonlar gerek gece çekimlerinde, gerekse hareketli sahnelerde oldukça iyi performans gösteriyor. Elbette büyük prodüksiyonlu işlerde kullanmak için halen büyük kameralarla kıyaslanmayacak kadar geriden geliyorlar. Öyle ki ufacık sensöre sahip akıllı cihazları, ağır ve büyük kameralar ile kıyaslamak adaletsizlik olacaktır.

Akıllı telefonlar Youtube’da giriş ve orta seviye işler yapan kullanıcılar için biçilmiş kaftan diyebilirim. Özellikle tek başınıza video çekiyorsanız kamera arkasında bulunması gereken bir yardımcıya çoğu zaman gerek duymuyorsunuz. Ayrıca ihtiyacınız olan donanım ve yazılımları içerisinde barındırdığı için fazla maliyetten ve uğraştan kurtarıyorlar.

Gerekli ekipmanlardan biraz bahsedelim. Bir tane akıllı telefon; benim tavsiyem eğer bu tür içerikler üretmek istiyorsanız paraya kıyıp uzun vadede daha kolaylık sağlayacak akıllı telefonlara yönelmeniz yönünde olur. Örneğin Samsung’un Galaxy s8’i içerik üretenler için birçok kolaylık sağlıyor. Rakipleri arasında en yüksek görüntü kalitesi sağlayan telefonlardan biri.

S8 ile gece New Yorkta çekilmiş bir fotoğraf.

Videoyu çekmekle bitmiyor,fonunuza aktarmanız gerekli. Bunun içinde OTG destekli telefonlar kullanmalısınız. Yine Galaxy s8’de kutu içeriğinde gelen ve hızlı aktarma yapma imkanı sunan OTG adaptörlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca unutmadan telefona dış çekimlerde daha verimli ses kaydı için harici mikrofon takarsanız işinizi özenle yaptığınızı insanlara hissettirebilirsiniz.

Videonun montajı da bitti. Sıra geldi Youtube’a yüklemeye. Maalesef ülkemizde internet altyapısı zayıf ve bu sebeple videoları yüklemeniz çok uzun sürebilir. Hemen üzülmeyin bununda çözümü var. Mobil şebeke kullanarak 4G ile çok daha hızlı bir şekilde videolarınızı paylaşabilirsiniz. Elbette bu da fazladan maliyet demek, ancak içerik üretmenin kolay olmadığını bilmek gerek 🙂 başka bir çözüm daha: videonun bitrate’ini düşürmek. Ancak unutmayın ki bitrate düşürmek görüntü kalitesini de azaltacaktır.

LTE sayesinde çok yüksek transfer hızlarına ulaşmak mümkün. Elbette internet alt yapısı çok önemli.

Eğer imkan bulursam ilerleyen günlerde akıllı telefonlarla video ve fotoğraf çekmek hakkında video içerikleri hazırlayacağım. Youtube ve Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın.

 

 

Tarih:Teknoloji

Tek Yorum

  1. Ceyda Ceyda

    Selam bende YouTube kanalı açmak ve videolar paylaşmak istiyorum ama kafamda soru işaretleri var ve de daha önce hic deneyimlemedi…eğer netlesirsem bilgi açısından güzel fikirlerim var bana yardımcı olur musunuz???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir