Bu yazıda sizlere okuduğum bölüm olan Yönetim Bilişim Sistemleri ve yaşadığım deneyimlerden bahsedeceğim.

Bölümün ismi biraz uzun, bu sebeple yazının kalanında YBS diye bahsedeceğim. YBS bölümünü pek çok kişi bilmiyor. Öyle ki şuan bende bu bölümü okumama rağmen, tercih dönemine kadar hiç duymadığım bir bölümdü. Ancak ülkemizde 20 yıldan fazla bir ömre sahip. İlk olarak 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesinde programa dahil edilen YBS, şuan Türkiye’nin pek çok üniversitesinde mevcut bir bölüm. Ancak İstanbul’da Boğaziçi hariç hiçbir Devlet Üniversitesinde yok. Eğer sizde benim gibi İstanbul’da okumak istiyorsanız ve Boğaziçi’ye sıralamanız yetmiyorsa, Vakıf Üniversitelerini tercih etmeniz gerekiyor.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü genel olarak İşletme ve Bilgisayar Bilimlerinin kesişim kümesi olarak tanımlanabilir. Bölümde algoritma, muhasebe, e-ticaret, organizasyon gibi  dersler veriliyor. Kendinizi sevdiğiniz alanda geliştirerek güzel yerlere gelebilirsiniz. Ancak bu bölümün en çok istediği şey: kendinizi geliştirmek. Konu hakkında hazırladığım videoda daha detaylı anlattım, izlemenizi tavsiye ediyorum.


Selman Bozkır

3 Mayıs 1999 tarihinde Bandırma’da doğdum. Lise’ye kadar standartlarda yaşadıktan sonra, yapmaktan zevk aldığım içerik hazırlama işine giriştim. Ekim 2015’te Youtube kanalımı açtım ve o günden bugüne dek pek çok alanda bilgilendirici keyifli videolar hazırladım. 2017 yılıyla birlikte liseden mezun oldum ve Haziran ayında gençler için başlattığım Akıl Fikir youtube kanalı projesini başlattım.

1 yorum

İstanbul'da Üniversite Okumak için 5 Neden - Selman Bozkır · 15 Kasım 2018 11:22 tarihinde

[…] Göz Atın: Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Tercih Edilmeli Mi? […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir