Bu yazıda sizlere okuduğum bölüm olan Yönetim Bilişim Sistemleri ve yaşadığım deneyimlerden bahsedeceğim.

Bölümün ismi biraz uzun, bu sebeple yazının kalanında YBS diye bahsedeceğim. YBS bölümünü pek çok kişi bilmiyor. Öyle ki şuan bende bu bölümü okumama rağmen, tercih dönemine kadar hiç duymadığım bir bölümdü. Ancak ülkemizde 20 yıldan fazla bir ömre sahip. İlk olarak 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesinde programa dahil edilen YBS, şuan Türkiye’nin pek çok üniversitesinde mevcut bir bölüm. Ancak İstanbul’da Boğaziçi hariç hiçbir Devlet Üniversitesinde yok. Eğer sizde benim gibi İstanbul’da okumak istiyorsanız ve Boğaziçi’ye sıralamanız yetmiyorsa, Vakıf Üniversitelerini tercih etmeniz gerekiyor.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü genel olarak İşletme ve Bilgisayar Bilimlerinin kesişim kümesi olarak tanımlanabilir. Bölümde algoritma, muhasebe, e-ticaret, organizasyon gibi  dersler veriliyor. Kendinizi sevdiğiniz alanda geliştirerek güzel yerlere gelebilirsiniz. Ancak bu bölümün en çok istediği şey: kendinizi geliştirmek. Konu hakkında hazırladığım videoda daha detaylı anlattım, izlemenizi tavsiye ediyorum.


Selman Bozkır

2014 yılından bu yana ilgi duyduğum konular hakkında araştırmalar yaparak ve imkan buldukça deneyimleyerek, sosyal medya hesaplarımda paylaşıyorum. Kişisel hesaplarımın yanı sıra 2018 yılında kurduğum MaceraHaritasi.com ile de seyahat ve doğa sporları hakkında içerikler üretiyorum.

1 yorum

İstanbul'da Üniversite Okumak için 5 Neden - Selman Bozkır · 15 Kasım 2018 11:22 tarihinde

[…] Göz Atın: Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Tercih Edilmeli Mi? […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir