İçeriğe geç

Zhiyun Smooth 4 Gimbal İncelemesi

Video çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de görüntünün sabitliği. Ancak ne kadar dikkatli olsak ta koşarken sabit görüntüler yakalamak pek mümkün olmuyor. Elbette bunun için çeşitli çözümler var. Son zamanlarda gimballar da bu çözümlerden en pöpüleri, bu kez de akıllı telefonlarla dikkat çekici görüntüler yakalamak isteyen kullanıcılar için tasarlanmış Zhiyun Smooth 4 akıllı telefon gimbalını inceliyoruz. 

Kutu içeriği

 • Zhiyun Smooth 4
 • Mini tripod
 • USB tip C kablo
 • Taşıma kutusu
 • Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi

Teknik özellikler

 • 75-210 gram taşıma kapasitesi
 • 547 gram ağırlık
 • 12 saate kadar pil ömrü
 • 3.5 saat şarj süresi
 • 300° pan, 240° tilt ve 240° roll hareketi
 • 123x105x328mm ölçüler

Zhiyun Smooth 4, sanırım maliyetleri düşük tutmak adına köpük taşıma çantasında geliyor. Ancak bu çanta da kolay kolay yıpranacak gibi durmuyor. Çantasında mini tripodu ve şarj kablosuyla taşıyabilmek için özel yerler ayrılmış. Cihazın tasarımı, şuana dek gördüğüm en şık gimbal tasarımlarından biri. Özellikle beyaz rengiyle çok özel göründüğünü söylemem gerekiyor. Üzerine bolca tuş yerleştirilmiş. Bu tuşlar sayesinde yapmak istediğiniz tüm ayarları telefona dokunmadan yapmanız mümkün.

Daha önce Zhiyun Smooth Q’yu da incelemiştim. Ona kıyasla Smooth 4‘te yeni özellikler de eklendi. Arka tarafta bulunan tetikler sayesinde, phonego gibi modları kullanabiliyorsunuz. Ayrıca tilt motoru üzerinde bulunan micro usb girişinden, özel bir adaptörle birlikte telefonunuzu çekim sırasında şarj edebilirsiniz. Ayrıca daha önce eksikliğini hissettiğim mini tripodun da kutudan çıkması çok rahatlık sağlıyor.

Smooth 4’e eklenen en dikkat çekici özellik, şüphesiz odak-zum tekeri. Bu tekerlek sayesinde zum ve netlik değişikliği yapabiliyorsunuz. Pürüzsüz biçimde çalıştığını söyleyebilirim. Yine yeni eklenen özelliklerden biri de şarj göstergesi. 5 kademeli gösterge şarj bilgisini öğrenmek için çok faydalı olmuş. Diğer güzel özellikle uyku modu. Bu moda geçmek için roll kolunun elinizle aşağıya ittirmeniz yeterli (sağ üstteki görselde olduğu gibi). Böylece cihaz uyku moduna geçiyor ve telefon görüşmesi gibi ihtiyaçları gidermek için hızlı bir çözüm sağlıyor. Uyku modundan çıkmak içinde kolu yukarı kaldırmanız yeterli!

Zhiyun Smooth 4 ile vertigo, motion-timelapse, timelapse, panaromik çekim gibi pek çok mod ile öne çıkan görüntüler yakalayabiliyorsunuz. Sonuca gelirsek, Zhiyun Smooth 4 birçok yeni özelliği rakiplerinin altındaki fiyatıyla sunuyor. Malzeme kalitesi, kullanım kolaylığı, tasarımı ve daha fazlasıyla parasını hak eden bir cihaz olmuş. Ürünle ilgili bir de inceleme videosu hazırladım. Takipte kalmayı unutmayın 🙂

 

Tarih:TeknolojiTüm postlarVideo

Tek Yorum

 1. Üstad, smooth q mu smooth 4 mü daha iyi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir