İşte M2 işlemcili yeni MacBook modelleri!

Uzun zamandır Apple ekosistemini severek kullanıyorum. Hem gündelik işlerimi yaparken hem de yüksek performans gerektiren kreatif çalışmalarda MacBook’um harika işler çıkarıyor. Özellikle 2020 yılında Apple’ın kendi geliştirdiği Apple Silicon çiplere geçmesi performans anlayışımızı başka bir noktaya taşıdı. Öyle ki bilgisayar prize takılı değil vaziyette, video render yaparken bir yandan da WEB’de gezinebiliyorum 🤯. Durum böyle olunca yeni bir MacBook tanıtıldığında acaba daha ne kadar performanslı olabilir diye düşünüyorum. Ama Apple, yine çok iyi bir iş çıkartarak M2 işlemcilere sahip Mac Mini, MacBook Pro 14 ve 16 inç modelleriyle performans verilerini katlayarak çok daha verimli cihazlar geliştirmiş. Gelin biraz yakından bakalım!

M2 Pro ve M2 Max çipli MacBook Pro

Apple bugün, daha önceden olduğu gibi iki farklı boyda M2 Pro ve M2 Max işlemcili MacBook Pro, modellerini tanıttı. Apple çipinin farkını tekrar hatırlamak için Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’ya kıyasla 6 kata kadar, renk sınıflandırma işlemlerini ise 2 kata kadar daha hızlı tamamladığını belirtmek lazım 🤓. Üstelik 22 saate kadar pil ömrüne ulaşan MacBook Pro, şimdiye kadar bir Mac’te sunulan en uzun pil ömrünü sunuyor. Kablouz bağlantı olarak Wi-Fi 6E standardını destekliyor. Yeni modeller ayrıca ilk kez 8K ekran desteği veren gelişmiş HDMI bağlantısına sahip. Sıkı durun M2 Max modelinde 96 GB’a kadar birleşik bellek sunuluyor 🤯. Böylece örneğin benim gibi içerik üreticiler, laptop PC’lerin açmayı bile başaramadığı büyük sahnelerle çalışabiliyor. 

M2 Pro ile yeni MacBook Pro’nun performansı

M2 Pro çipli MacBook Pro, M1 Pro’nun performansını yüzde 20’ye kadar geliştirerek, sekiz adede kadar yüksek performans ve dört adede kadar yüksek verimlilik çekirdeklerine sahip 10 veya 12 çekirdekli CPU’yla birlikte geliyor. 19 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen yeni nesil GPU, yüzde 30’a kadar daha iyi bir grafik performansı sunuyor. Yüzde 40 daha hızlı çalışan Neural Engine ise video analizi ve görüntü işleme gibi yapay öğrenme görevlerini hızlandırıyor. Üstelik M2 Pro’daki güçlü media engine, en popüler video codec’leriyle kolayca başa çıkabiliyor ve çok az güç tüketerek video oynatma ve kodlama hızını önemli ölçüde artırıyor.

M2 Pro çipli MacBook Pro’da:

  • Motion’da yapımlar ve animasyonlar için render işlemlerini, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan yüzde 80’e kadar, önceki nesilden ise yüzde 20’ye kadar daha hızlı yapabiliyor.
  • Xcode’da kod derleme işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’ya kıyasla 2,5 kata kadar, önceki nesle kıyasla yaklaşık yüzde 25 hızlanıyor.
  • Adobe Photoshop’ta görüntüler, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan yüzde 80’e kadar, önceki nesilden ise yüzde 40’a kadar daha hızlı işlenebiliyor 🔥

Gelelim M2 Max çipli MacBook Pro’ya!

M2 Max çipli MacBook Pro, 38 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen daha büyük bir GPU’yla iş akışlarını çok daha ileri boyutlara taşıyor, M1 Max ile karşılaştırıldığında performansı yüzde 30’a kadar artırıyor. 96 GB’a kadar birleşik belleğiyle kapsamlı üç boyutlu geometrik tasarımlar ve dokular içeren sahneler oluşturma veya devasa panoramik fotoğrafları birleştirme gibi yoğun grafikli iş yüklerinin üstesinden geliyor. M2 Max, sekiz adede kadar yüksek performans çekirdeği ve dört adede kadar yüksek verimlilik çekirdeğiyle yapılandırılabilen yeni nesil 12 çekirdekli CPU’suyla M1 Max’ten yüzde 20’ye kadar daha iyi performans sunuyor. M2 Pro’dan daha güçlü bir media engine içeren bu çip, iki kat daha yüksek ProRes hızlandırma performansı ile ortam oynatma ve kod dönüştürme hızlarını önemli oranda artırıyor.

M2 Max çipli MacBook Pro’da:

  • Cinema 4D uygulamasında efektler için render işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 6 kata kadar, önceki nesilden ise yüzde 30’a kadar daha da hızlanıyor.
  • DaVinci Resolve’da renk sınıflandırma işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan iki kata kadar, önceki nesilden ise yüzde 30’a kadar daha hızlı tamamlanabiliyor.

Diğer önemli detaylar 😁

MacBook Pro daha hızlı kablosuz bağlantı için Wi-Fi 6E bağlantı standardını içeriyor ve daha da gelişmiş HDMI arayüzü ile 60 Hz’e kadar 8K ekranlara, 240 Hz’e kadar 4K ekranlara destek veriyor. Bu yeni özellikler MacBook Pro’da zaten bulunan, çevre birimleri için yüksek hızlı bağlantı sağlayan üç adet Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir adet SDXC kart yuvası ve MagSafe 3 şarj olanağı ile birlikte kullanıcılara son derece çok yönlü bağlantı seçenekleri sunuyor.

macOS Ventura eşliğinde MacBook Pro daha da fazla performans ve üretkenlik sunuyor. Süreklilik Kamerası gibi güçlü yenilikler; Masa Görünümü (benim favorim 😍), Ana Sahne ve Stüdyo Işığı gibi video konferans özelliklerini tüm Mac’lere getiriyor. FaceTime’daki Handoff özelliği kullanıcıların iPhone veya iPad’lerinde bir FaceTime görüşmesi başlatıp ardından bunu hızla Mac’lerine aktarmasına veya tam tersini yapmasına olanak veriyor (bu özellik de verimliliği çok arttırıyor 🚀). Sahne Yöneticisi gibi araçlar uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenliyor. Böylece kullanıcılar ellerindeki işe odaklanırken istediklerinde her şeyi bir bakışta görebiliyor.

MacBook Pro ve gezegenimiz dünya 🌍

Aylardır neredeyse hiç yağmur yağmadığı şu günlerde önemini daha da fazla anladığımız bir konu var. MacBook Pro, dünya üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. Üretimde kullanılan yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzemeler arasında aygıtın kasasındaki alüminyum, tüm mıknatıslarındaki nadir bulunan toprak elementleri, anakart lehimlerindeki kalay ve katmanlı baskı devre kartındaki altın kaplamalar yer alıyor. Aygıt ayrıca birçok bileşeninde yüzde 35 veya daha fazla geri dönüştürülmüş plastik içeriyor ve Apple’ın yüksek enerji verimliliği standartlarını karşılıyor. Çoğu zararlı maddeyi içermeyen MacBook Pro’nun ambalajının yüzde 97’si lif bazlı malzemeden üretiliyor. Tüm bunlar Apple’ı 2025’e kadar ambalajlarında plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor 🥳.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek. Ki bu şahane bir durum, umarım her marka böyle hedefler koyup en hızlı şekilde tamamen karbon nötr üretim yöntemlerine geçebilir 🌍.

Fiyatlar ve satış tarihleri

M2 Pro ve M2 Max çipli yeni MacBook Pro modellerinin Türkiye satış tarihleri henüz belirli değil. Fakat ABD gibi çeşitli ülkelerde bugünden itibaren apple.com/tr/store sayfasından sipariş edilebiliyor. 24 Ocak’tan itibaren de müşterilere gönderilecek ve Apple Store’larda satışa sunulacak.

M2 Pro çipli yeni 14 inç MacBook Pro 49.999 TL’den ve eğitime özel 46.249 TL’den; M2 Pro çipli 16 inç MacBook Pro ise 62.499 TL’den ve eğitime özel 57.499 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Apple’ın çok güzel de videosu var buyrun buradan izleyebilirsiniz ⬇️

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*